جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قیمت سیمان

تاثیر جهش قیمت سیمان بر بازار مسکن چیست؟

03:06۰

از آن‌جایی که در بهترین فصل ساخت و ساز قرار داریم و انبار‌ها خالی است، افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی قیمت هر کیسه سیمان اجتناب ناپذیر بوده است، اما تاثیر آن بر بازار مسکن چیست؟

به گزارش اسپات نیوز، قیمت هر کیسه سیمان بین ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. فعالان بازار ساخت و ساز علت این افزایش قیمت را بی‌برقی می‌دانند، چرا که طبق توافق وزارت‌خانه‌های نیرو و صمت، برق شبانه کارخانه‌ها از ساعت ۱۲ شب تا ۸ صبح وصل است و کارخانه‌های سیمان باید در شب با ۱۰۰ درصد توان و در طول روز با ۳۰ درصد توان کار کنند.

این در حالی است که تولید‌کنندگان سیمان با رعایت این دستورالعمل موافق نیستند، چرا که هر کوره سیمان برای گرم و آماده‌ بار شدن نیاز به ۴۸ ساعت زمان و دریافت سوخت به صورت منظم دارد.

برخی دیگر علت این افزایش قیمت را بورس می‌دانند و عقیده دارند که عرضه سیمان در بورس  کالا باعث شده که امکان پایین نگه داشتن نرخ سیمان طبق قیمت‌های دستوری وجود نداشته باشد. این در حالی است که تولید‌کنندگان تاکید می‌کنند که خریداران سیمان، آن را از کارخانه خریداری نمی‌کنند، بلکه آن‌ را از دلالان به قیمت‌های نجومی دریافت می‌کنند.

رضا جمارانیان، رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اذعان کرد: ۷۰ درصد سیمان خریداری شده از شرکت‌ها طی این مدت مدید، توسط حداکثر ۱۵ نفر خریداری شده‌اند. وی برای اثبات گفته خود به اوضاع نابسامان قبل از قطعی برق اشاره می‌کند.

بیشتر بخوانید:

او همچنین افزود: زمستان سال گذشته طبق قیمت دستوری، قیمت هر پاکت سیمان  ۱۶ هزار تومان بود در صورتی که پس از آن که واسطه‌ها و دلالان آن را مستقیما از کارخانه خریداری میکردند، پس از دست به دست شدن میان آن‌ها به قیمت ۶۰ هزار تومان به دست مصرف‌کننده اصلی می‌رسید.

بزرگ ترین معترضان به جهش قیمت سیمان

سازندگان خانه در سطح انبوه، مانند سازندگان مسکن ملی بزرگ ترین گروه معترض به جهش قیمت سیمان هستند. دلیل اعتراض آن‌ها بالا رفتن قیمت‌ها از جمله قیمت سیمان است، در حالی که تسهیلات دولتی و تعهدات آن‌ها برای ساخت مسکن ثابت مانده است.

برخی دیگر از سازندگان از تاثیر این موضوع بر قیمت مسکن در نیمه دوم سال خبر دادند. این در حالی است که در شش ماه اول سال هم قیمت‌ها شوکه کننده بود.

در حال حاضر هزینه ساخت هر متر خانه در پایتخت حدود ۷ میلیون تومان هزینه دارد و برای ساخت هر متر خانه حدود ۱۵۰ کیلو سیمان نیاز است. اگر قیمت هر کیسه ۵۰ کیلویی سیمان را طی ماه‌های گذشته۷۰ هزار تومان در نظر بگیریم، حدود ۳ درصد هزینه ساخت خانه را سیمان تشکیل می‌دهد. اگر فرض کنیم قیمت سیمان حدودا ۲ برابر شود، قطعا بر روی قیمت مسکن نیز تاثیر‌گذار خواهد بود.این در حالی است که با گران شدن سیمان تمام مصالح ساختمانی دیگر نیز گران می‌شوند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17587

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com