جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

به نتیجه رسیدن برجام

آمریکایی‌ها تا کی منتظر به نتیجه رسیدن برجام می‌مانند؟

03:00۰

به گزارش اسپات نیوز، یکی از سوالاتی که این روزها مطرح می‌شود، این است که آمریکایی‌ها تا کی منتظر به نتیجه رسیدن برجام و مشخص شدن سیاست برجامی ابراهیم رئیسی می‌مانند.

در حالی که تنها یک هفته به تحلیف رئیس جمهور منتخب باقی مانده، خبرها از آن حکایت دارند که آمریکایی‌ها تا بعد از مراسم ابراهیم رئیسی صبر می‌کنند تا ممطئن شوند آیا ایران آماده بازگشت به توافق هسته‌ای است یا نه.

لارا روزن خبرنگار آمریکایی این خبر را از قول یکی از دیپلمات‌های ارشد آمریکایی بیان کرده که نخواسته نامی از او فاش شود. این دیپلمات گفته اگر گروه مذاکره‌کننده جدید ایران به این موضوع اعتقاد داشته باشند که می‌توانند از طریق ارتقای برنامه هسته‌ای به عنوان یک اهرم فشار برای گرفتن امتیازات دیگر مذاکره کنند، چنین فکری تنها یک توهم خطرناک است.

بیشتر بخوانید:

به نتیجه رسیدن برجام در گرو سیاست دولت رئیسی

اگر برای آمریکا مشخص شود که ایران آماده بازگشت به یک مذاکره کامل یا توافق نیست و در عین حال، برنامه هسته‌ای ایران تا حدی توسعه پیدا کرده باشد که امکان اعمال محدودیت برای عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای موجود یا همان NPT وجود نداشته باشد، گزینه‌هایی مورد بررسی قرار می‌گیرند که یکی از آن‌ها می‌تواند شدت بیشتر تحریم‌های اقتصادی باشد اما آمریکا امیدوار است که کار به این نقطه نرسد.

این دیپلمات در بخش دیگری از اظهاراتش، گفته است: ما ضرب‌العجلی نداریم اما زمانی می‌رسد که پس از آن دیگر مذاکره و توافق بر سر عدم اشاعه امکان‌پذیر نیست و کارشناسان هسته‌ای آمریکا باید مشخص کنند که آن موقعیت چه زمانی است.

وی در مورد گزینه‌های دیگر که فراتر از تحریم هستند، توضیحی نداده اما گفته که ما امیدوار بودیم آمریکا و ایران بر سر بازگشت به توافق هسته‌ای به جمع‌بندی برسند تا تحریم‌ها را لغو کنیم. اما اگر بازگشتی در کار نباشد یا به دورانی طولانی‌مدت برای بازگشت به برجام برخورد کنیم، ابتدا به سراغ سیاست اجرای تحریم‌ها خواهیم رفت.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17590

454 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com