جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

اینترنت بدون فیلتر ماهواره‌ای

اینترنت بدون فیلتر ماهواره‌ای چقدر هزینه برمی‌دارد؟

04:52۰

پس از مطرح شدن طرح صیانت از فضای مجازی که اعتراض سیل عظیمی از کاربران را به دنبال داشت، اکنون صحبت از اینترنت بدون فیلتر ماهواره‌ای به میان آمده، اما این خبر تا چه اندازه صحیح است؟

به گزارش اسپات نیوز، به دنبال تصویب طرح صیانت در فضای مجازی، کاربران زیادی به این طرح اعتراض کردند. آن‌ها عقیده داشتند که سرانجام این طرح، ایجاد یک شبکه داخلی اینترنت یا در واقع اینترانت است. اتفاقی که مشابه آن در چین رخ داده و برخی حتی این مسئله را با کره‌شمالی مقایسه کردند.

در این میان اخباری آمیخته با شایعات میان کابران دست به دست می‌شود، خبری مبنی بر این که از شهریور ماه اینترنت بدون فیلتر ماهواره‌ای یا استارلینک به ایران می آید.

اینترنت ماهواره‌ای یا استارلینک، پدیده‌ای تازه در جهان است که باعث دسترسی همه افراد به اینترنت آزاد و با سرعت بالا می‌شود. از نشر این دسته از کاربران، ورود اینترنت ماهواره‌ای به ایران موجب شکست طرح صیانت مجلس، شکست فیلترینگ و همچنین تمام محدودیت‌هایی که در ایران برای اینترنت اعمال می‌شود.

اطلاعات ارائه شده نشان می‌دهند که ماهواره‌های مربوط به اینترنت ماهواره‌ای، شبکه بزرگی در زمین ایجاد می‌کنند که علاوه بر افزایش کیفیت و سرعت اینترنت، نحوه نظارت بر محتوا توسط سایر کشور‌ها و فیلترینگ را به طور کلی تغییر می‌دهد و می‌توان گفت که عصر جدید ارتباطات شکل خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

طی سال‌های گذشته چندین پروژه اینترنت ماهواره‌ای با شکست مواجه شدند اما این بار پروژه استارلینک از حمایت اسپیس ایکس برخوردار است و اگر این پروژه موفقیت آمیز باشد، بسیاری از مشکلات ارتباطی حل خواهد شد.

هزینه تهیه اینترنت بدون فیلتر ماهواره‌ای برای ایرانیان

این حدس و شایعات زمانی تقویت شد که ابوالحسن فیروز‌ابادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی به صدا و سیما آمد و گفت که از شهریورماه استارلینک به آسمان ایران هم خواهد آمد و مردم می‌توانند با خرید یک دستگاه گیرنده ۶۰۰ دلاری آن را دریافت کنند.

این در حالی است که در واقعیت مشکلات اساسی سر راه ورود این اینترنت وجود دارد. نکته اول گرانی خدمات این نوع اینترنت است و برخلاف تصور کاربران ایرانی صرفا به خرید یک دیش یا گیرنده خلاصه نمی‌شود.

شرکت اسپیس ایکس که از حامیان این پروژه است، قیمت خدمات خود را برای کاربران آمریکایی ۴۹۹ دلار هزینه دیش و ۹۹ دلار هزینه ماهیانه سرویس اعلام کرده است. در صورت در نظر گرفتن همین مبلغ برای کاربران ایرانی، با دلار ۲۵ هزار تومانی، کاربران ایرانی باید ماهیانه حدودا ۲.۵ میلیون تومان حق اشتراک بپردازند.

صرف نظر از هزینه آن، مشترکان ایرانی در شرایط تحریم و مشکلات نقل و انتقال پول، چگونه می‌خواهند حق اشتراک ماهانه خود را بپردازند؟

نکته دیگر بحث فنی ماجراست، اسقرار هزاران ماهواره برای دسترسی میلیارد‌ها کاربر به اینترنت پر سرعت، چه مشکلاتی در اتمسفر زمین ایجاد می‌کند و این که آیا اساسا امکان پذیر هست؟ این مسئله برای استارلینک هم هنوز مبهم است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17619

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com