جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قیمت داروهای بدون نسخه

قیمت داروهای بدون نسخه نجومی شد

03:00۰

قیمت داروهای بدون نسخه طی ماه‌های اخیر با  افزایش شدید و بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده است، اما علت این مساله چیست؟

به گزارش اسپات نیوز، طبق بررسی‌های صورت گرفته، قیمت داروهای بدون نسخه به شدت افزایش داشته است؛ افزایش قیمتی که در برخی موارد حتی بیشتر از صد در صد بوده است.

فرامرز اختراعی، رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی و شیمیایی در این خصوص می‌گوید: این افزایش قیمت ناشی از تصمیم در مورد ارز اختصاص داده شده به این داروهاست. اگرچه این تصمیم ماه‌ها قبل گرفته شد، اما به تازگی تاثیر خود را آشکار کرده است.

او همچنین افزود: از این پس ارز ترجیحی به دارو‌های بدون نسخه تعلق نمی‌گیرد و واردات مواد پایه و واسطه آن‌ها با نرخ ارز نیمایی صورت می‌گیرد. به همین دلیل هزینه واردات مواد پایه‌ای دارو‌های بدون نسخه حدود ۵ برابر افزایش داشته است.

به گفته اختراعی، این دارو‌ها در حال حاضر با حداقل افزایش قیمت به فروش می‌رسند و امکان دارد در برخی موارد، تولیدکنندگان با این افزایش قیمت حداقلی، متضرر شوند.

راهکاری برای کاهش قیمت داروهای بدون نسخه

از سوی دیگر، ناصر ریاحی رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو اذعان کرد که پیشنهاد چگونگی حذف ارز ترجیحی ارائه شده و مورد تایید رئیس جمهور قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:

با این راهکار، دولت و بانک مرکزی ارز دولتی را در سامانه نیما عرضه کرده و اولویت خرید را نیز با شرکت‌های دارویی قرار می‌دهند. شرکت‌های دارویی هم برای استفاده از این ارز باید معادل ارز ۴۲۰۰ تومانی را پرداخت کرده و مابه‌التفاوت آن با ارز نیمایی را به بیمه بدهکار شوند. پس از آن بدهی خود را با طلبی که از قبل دارند تهاتر کرده و همچنین داروهایی که مشابه داخلی دارند از لیست ارز دولتی حذف شوند.

گفتنی است که با توجه به اینکه پوشش بیمه‌ای دارو ۷۰ درصد است، سهم پوشش بیمه از این مابه التفاوت حدود ۲۷۰۰۰ میلیارد خواهد بود و باقی مانده این سهم توسط مردم پرداخت می‌شود.

نکته قابل توجه دیگر این است که در حال حاضر یک چهارم اقلام دارویی تحت پوشش بیمه نیستند و باید به زودی تحت پوشش قرار بگیرند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17629

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com