جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

کرونا

کرونا دلتا به باشگاه واگیردارترین ویروس‌های دنیا راه یافت

03:38۰

طبق یافته‌های جدید در اسناد مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، با توجه به اینکه ویروس کرونا دلتا از واگیرترین ویروس‌های جهان است، تا پایان دنیاگیری هنوز راه درازی باقی مانده است.

به گزارش اسپات نیوز، بر اساس اسناد داخلی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده(CDC)، سویه دلتا ویروس کرونا می‌تواند به اندازه آبله‌مرغان واگیردار باشد. این گونه در مقایسه با دیگر گونه‌های این ویروس، موجب بیماری شدیدتری می‌شود.

گفتنی است که همچنان واکسن در پیشگیری از بیماری شدید و مرگ و میر موثر است اما احتمال دارد تاثیر کمتری بر جلوگیری از عفونت و انتقال سویه دلتا داشته باشد. ای بررسی‌ها موجب شد تا CDC سیاست‌های خود را در استفاده از ماسک تغییر دهد.

روز سه‌شنبه ۲۷ ژوئیه، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها ضمن به‌روزرسانی دستور‌العمل‌های خود، اعلام کرد که افراد واکسینه شده نیز باید در فضاهای سرپوشیده عمومی که احتمال انتقال ویروس کرونا در آن‌ها زیاد است، از ماسک استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

دلتا با سویه‌های پیشین متفاوت است و به شدت واگیردار است. همچنین عفونت ناگهانی ناشی از آن می‌تواند به اندازه موارد واکسینه نشده، سرایت پذیر باشد. اصطلاح عفونت ناگهانی برای توصیف ابتلای افراد کاملا واکسینه شده به ویروس به کار می‌رود.

در حال حاضر هر هفته از میان ۱۶۲ میلیون آمریکایی واکسینه شده، ۳۵ هزار عفونت ناگهانی علامت دار وجود دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که ریسک بیماری علامت‌دار و ریسک بستری در بیمارستان و مرگ و میر در میان افراد کاملا واکسینه شده در مقایسه با افراد واکسینه نشده به ترتیب ۸ و ۲۵ برابر کاهش یافته است.

سویه دلتا در مقایسه با ویروس‌های سندرم تنفسی خاورمیانه، سندرم تنفسی حاد، ابولا، سرماخوردگی معمولی، آنفلوانزای فصلی، آنفلوانزای دنیاگیر ۱۹۱۸ و آبله سرایت پذیرتر است و می‌تواند در حد آبله مرغان واگیردار باشد.

شایان ذکر است که عدد سرایت پایه برای سویه دلتا ۵ تا ۹ است؛ در حالی که ای عدد برای گونه اصلی کرونا ۲ تا ۳ بود و همچنین افراد آلوده به سویه دلتا، بار ویروسی بیشتری حمل و ویروس را طولانی‌تر منتشر می‌کنند. به طوری که آزمایش کرونا افراد مبتلا به گونه دلتا دو روز زودتر از کسانی مثبت می‌شود که به گونه اصلی مبتلا شده‌اند.

نکته مهم دیگر این است که عفونت‌های ناگهانی بیشتر در محیط‌های شلوغ و در گروه‌هایی اتفاق می‌افتد که واکسن برایشان اثربخشی کمتری دارد؛ از جمله افراد دچار نقص ایمنی یا سالمند. همچنین ریسک بستری و مرگ و میر در میان بزرگ‌سالان مسن‌تر در مقایسه با جمعیت جوان‌تر‌ها بیشتر است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17635

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com