جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مجوز تاکسی هوایی

اولین مجوز تاکسی هوایی صادر شد!

04:12۰

اولین مجوز تاکسی هوایی صادر شد تا فرودگاه‌های مهرآباد و امام خمینی آماده تردد تاکسی‌های هوایی شوند و این طرح را با هواپیماهای ۴ تا ۱۹ نفره اجرایی کنند.

به گزارش اسپات نیوز، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام در صفحه شخصی خود در فضای مجازی از صدور نخستین مجوز تاکسی هوایی، تحت عنوان تاکسی البرز توسط بخش خصوصی مستقر در این منطقه خبر داد.

نادر ثناگو در صفحه شخصی‌اش در صفحه مجازی گفت: از سال گذشته تا کنون، طرح راه‌اندازی تاکسی و آمبولانس هوایی از برنامه‌هایی بوده که به صورت جدی و مداوم در حال پیگیری آن هستیم .این طرح با توجه به ظرفیت‌های پیام مجوز تاکسی هوایی توسط بخش خصوصی سازمان هواپیمایی کشور گرفته شده است.

صدور مجوز تاکسی هوایی ، یک قدم بزرگ

وی افزود: با شروع فعالیت تاکسی هوایی البرز در فرودگاه بین‌المللی پیام، امکان پرواز و جابه‌جایی مسافران به تمام فرودگاه‌های کشور به خصوص فرودگاه‌هایی که خدمات پروازدهی زیادی در آن‌ها صورت نمی‌گیرد، فراهم خواهد شد.

ثناگو همچنین اذعان داشت: با توجه به سیاست‌های کلی در مورد توسعه حمل و نقل هوایی کشور، ایجاد بستر مناسب برای این صورت گرفتن این امر در دستور کار وزارت راه و شهرسازی بوده که با صدور مجوز فعالیت تاکسی هوایی البرز، یک قدم بزرگ برای پیشبرد این هدف برداشته شد.

اولین پرواز تاکسی هوایی

دبیر ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته در معاونت علمی و فناوری گفت که پرواز تاکسی هوایی در بهمن ماه قطعه است. اولین پرواز تاکسی هوایی از فرودگاه مهرآباد صورت خواهد گرفت و طرح تاکسی هوایی با هواپیماهای ۹ تا ۱۴ نفره آغاز می‌شود.

بیشتر بخوانید:

طبق گفته منوچهر منطقی، طرح تاکسی هوایی تا کنون دو مشکل داشت، یکی از مشکلات مربوط به اخذ مجوز و دیگری مربوط به نحوه استفاده از فرودگاه‌ها بود. در حال حاضر هر دو مشکل برطرف شده و مجوز پرواز تاکسی هوایی اخذ شده است.

منطقی همچنین اظهار داشت که مسی تاکسی هوایی باید از مسیر سایر هواپیماها جدا باشد زیرا باید از مسیرهای روان برای تاکسی‌های هوایی استفاده شود.

طبق گفته منطقی، بودجه تاکسی‌های هوایی در حال حاضر توسط فرودگاه‌ها تامین خواهد شد و تا کنون هفتاد درصد این بودجه تامین شده و مابقی آن نیز در حال تامین شدن است.

از سوی دیگر، چندین شرکت درگیر مسئله تاکسی هوایی هستند؛ در حال حاضر ۱۸ شرکت دانش بنیان درگیر پروژه تاکسی هوایی هستند و احتمالا تا ۳۶ شرکت بعد از اولین پرواز با یکدیگر مشارکت خواهند کرد.

با توجه به اینکه ۹۰ درصد پروازهای داخلی در حدود ۱۵ فرودگاه داخلی انجام می‌شود و در نظر گرفتن ۶۰ فرودگاه در ایران، ظرفیت خالی زیادی در این زمینه وجود دارد. بنابراین می‌توان از دیگر پتانسیل‌های پروازی مانند تاکسی هوایی بهره بیشتری برد.

تاکسی هوایی یا ایرتاکسی یک نوع اصطلاح کلی است که برای انواع هواپیماهای دربستی استفاده می‌شود. تاکسی هوایی عبارت است از استفاده از هواپیما در مسیرهای مختلف پرواز بدون استفاده از برنامه‌ی پروازی که به خودی خود موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه خواهد شد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17648

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com