جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قحطی سرم

قحطی سرم قندی نمکی ساده؛ پشت پرده چیست؟

03:00۰

یک هفته پس از شروع پیک پنجم کرونا، داروهایی که به کاهش علائم بیماری کمک می‌کنند، کاهش چشمگیری داشتند. در این میان قحطی سرم قندی نمکی ساده اما عجیب‌ به نظر می‌رسد.

به گزارش اسپات نیوز، با گذشت زمانی کوتاه از شروع پیک پنجم کرونا، داروهایی که به تخفیف علائم بیماری کمک می‌کنند، به شدت کاهش یافتند تا جایی که برخی مردم در بازارهای آزاد و غیر رسمی به دنبال این داروها می‌گردند. در این میان قحطی سرم تزریقی که همان سرم قندی نمکی ساده است، اتفاق عجیبی به نظر می‌رسد.

این مشکل به جایی رسیده که داروخانه‌ها سرم‌های باقی مانده را تنها به بیمارستان‌ها تحویل می‌دهند و موجودی خود داروخانه‌ها عملا صفر است.

رئیس انجمن صنفی کارکنان داروخانه‌ها، دلیل این مشکل را قطعی برق کارخانه‌ها می داند.

طبق گفته وی، تولید سرم فرایند ساده‌ای دارد و اصلا کار پیچیده ای نیست و این که در حال حاضر با کمبود برق مواجه هستیم ناشی از بی‌تدبیری مسئولان و نرسیدن برق به کارخانه‌هاست.

بیشتر بخوانید:

این در حالی است که عده‌ای دیگر عقیده دارند تولید سرم به این سادگی‌ها نیست و علت بروز این مشکل را مرتبط با تحریم‌ها می‌دانند. طبق گفته آن‌ها برای ساخت قوطی سرم  ناچار به وارد کردن گرانول پلی‌اتیلن فشرده گرید دارویی هستیم. این ماده تولید داخلی ندارد و چون به صورت مستقیم دارو تلقی نمی‌شود، خرید آن مشمول تحریم است و با نرسیدن محموله‌های جدید، خط تولید دچار مشکل شده است.

این در حالی است که خود تولیدکنندگان عامل دیگری را مانع تولید انبوه سرم می‌دانند. طبق باور آن‌ها کارخانه‌ها توان تولید یک‌جا این حجم از تقاضا را ندارند و این مسئله باعث شده در مقابل تقاضا انبوه بیمارستان‌ها در پیک پنجم، سرم کمیاب شود. این موضوع نشان می‌دهد که ابعاد ابتلا به کرونا در ایران بسیار وسیع است تا جایی که با مرور آمارها می‌توان فهمید که  تعداد مبتلاها و فوتی‌های روزانه، حداقل دو برابر اعلام رسمی وزارت بهداشت است و به این تعداد سرم نمی‌رسد.‌

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17683

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com