جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

تورم مسکن

موج جدید تورم مسکن در راه است

03:00۰

نرخ تورم سالانه تورم نهاده‌های ساختمانی در بهار ۱۴۰۰ به ۹۳.۵ درصد رسید و این خبر از موج جدید تورم مسکن می‌دهد.

به گزارش اسپات نیوز، علاوه بر تورم خرید و فروش ملک و جهش قیمتی سیمان و فولاد، رکورد دیگری به ثبت رسیده است. این رکورد مربوط به شیب تند رشد قیمت‌های نهاده‌های ساختمانی در یک سال منتهی به بهار امسال، مربوط می‌شود.

طبق گزارش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی مسکونی شهر تهران در بهار ۱۴۰۰، شاخص کل قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی در شهر تهران در بهار ۱۴۰۰ به عدد ۱۰۷۶.۵ رسید که این رقم نسبت به شاخص فصل قبل(۹۰۲.۰)، ۱۹.۴ درصد افزایش داشته است.

از سوی دیگر تورم نقطه به نقطه بهار ۱۴۰۰ معادل ۱۰۰.۷ درصد بوده است که در مقایسه با گزارش آن در فصل قبل (۹۷.۲ درصد) ۳.۵ واحد درصد افزایش داشته است.

شایان ذکر است که این نرخ رشد در سال‌های گذشته سابقه نداشته است. رشد قیمت ماهانه خرید و فروش مسکن به علاوه رکود در معاملات و تورم ۴۳ درصدی قیمت ملک در تیرماه سال جاری در مقایسه با تیرماه ۱۳۹۹، به طور مجموع تاثیر خوبی در بازار مسکن نخواهند گذاشت.

اگرچه میزان رشد نقطه به نقطه مسکن در تیرماه کاهشی بود، تورم‌های ثبت شده در شرایطی که میزان معاملات روند کاهشی دارد، برایند بازار ملک و ساخت و ساز را مثبت جلوه نمی‌دهد.

بیشتر بخوانید:

همچنین، مهدی روان‌شادنیا پیش ازین اظهار داشت که رشد سه درصدی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در خرداد ماه را نمی‌توان شروع یک روند افزایشی در بازار دانست. به عقیده وی از آذرماه سال گذشته شدت نوسانات بازار مسکن گرفته شده و بازار به ثبات نسبی رسیده است. طبق گفته وی، انتظار می‌رود تا پایان سال ۱۴۰۰ با همین روند مواجه باشیم و نرخ رشد مسکن کمتر از نرخ تورم عمومی باشد.

این در حالی است که طبق آخرین داده‌های مرکز آمار، متوسط قیمت مسکن در تهران در مقایسه با خردادماه ۱.۳ درصد و در مقایسه با تیرماه ۹۹ نیز ۴۳.۷ درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17686

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com