جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

پرداخت وام

نرخ اوراق تسهیلات مسکن رکورد زد! هزینه وام مسکن چقدر شد؟

03:12۰

روند روزانه نرخ وام مسکن که از دهم تیرماه تقریبا ثابت بود برای اولین بار در تابستان سال جاری، افزایش پیدا کرد. به دنبال این افزایش قیمت، نرخ اوراق تسهیلات مسکن رکورد زد.

به گزارش اسپات نیوز، اعتبار هر ورق از اوراق تسه  ۵۰۰ هزار تومان است. با توجه به سقف وام مسکن، افراد مجرد به ۲۸۰ ورق و افراد متاهل به ۴۸۰ ورق نیاز دارند. این به این معنی است که تا پیش از هجدهم مرداد ماه سال جاری، هزینه وام مسکن برای مجردها ۱۷ میلیون تومان بوده اما به دنبال افزایش قیمت نرخ اوراق تسهیلات ، از ۱۸ مردادماه این رقم افزایش یافته است.

روند روزانه قیمت وام مسکن از ۱۰ تیرماه تا ۱۶ مردادماه تقریبا ثابت بوده و در سطح ۶۰ هزار تومان نوسان داشت، افزایش نرخ اوراق تسهیلات وام باعث شد تا برای اولین بار در تابستان سال جاری، این قیمت به ۶۱ هزار تومان برسد.

متاهلین نیز افزایش ۵۷۰ هزار تومانی را تجربه کردند و اکنون برای ۴۸۰ ورق از اوراق تسه، ناچار به پرداخت ۲۹ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان برای ۴۸۰ ورق از اوراق تسه هستند. این در حالی است که این تنها مبلغی نیست که متقاضیان وام برای دریافت وام خود پرداخت می‌کنند.

طبق بررسی‌ها، هزینه‌ای که متقاضیان وام برای دریافت مبلغ مشخصی پرداخت می‌کنند به دو قسمت تقسیم می‌شود. بخش اول مبلغی است که در اضای دریافت وام مسکن پرداخ می‌کنند و بخش دیگر مبلغ دریافتی وام است که طی ۱۲ سال با نرخ تنزیلی مشخص، بازپرداخت می‌شود. با در نظر گرفتن این مبلغ دیگر نرخ سود وام مسکن در حد نرخ اسمی ۱۷.۵ درصد نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:

با توجه به جدیدترین قیمت اوراق بهادار این مبلغ برای مجردین  ۱۷۷ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان و برای متاهلین  ۳۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شود.

به عبارتی دیگر نرخ واقعی وام مسکن تا روز ۱۶ مرداد ۲۰.۸ درصد بوده و با افزایش روز یکشنبه به ۲۰.۹ درصد رسیده است.

گفتنی است که هزینه وام در روزهای اخیر مسیری نوسانی داشته است. بنابراین اگر قیمت وام تمایل به ادامه رفتار روزانه خود داشته باشد، ممکن است باز قیمت هر کدام از اوراق به کانال ۶۰ هزار تومان بازگردد.

انتهای پیام.

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17767

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com