جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

صلح ایران و عربستان

صلح ایران و عربستان ؛ نزدیک‌تر از همیشه!

03:01۰

هنگام اعطای مدال طلای کاراته به ایران، پرچم کشورهای ایران، ترکیه و عربستان در کنار هم قرار گرفته بودند و این تصویر برای خیلی‌ها یادآور صلح ایران و عربستان در طی چند ماه اخیر بوده است.

به گزارش اسپات نیوز، تصویر قرار گرفتن پرچم کشورهای ایران، ترکیه و عربستان، هنگام اعطای مدال طلای کاراته به ایران، یادآور صلح ایران و عربستان در چند ماه اخیر بوده است.

این دو کشور از گذشته رقیب سرسخت یکدیگر هستند و حدود دو ماه پیش خبر مذاکرات آن‌ها منتشر شد و هم اکنون خبرهایی از نتایج خوب این مذاکرات به گوش می‌رسد. اما سوالی که اکنون مطرح است این است که دلیل این نزدیکی ایران و عربستان چیست و پس از سال‌ها جدال لفظی و جنگ نیابتی، تهران و ریاض چه منفعتی از بهبود روابط دوجانبه می‌برند؟

در راستای پاسخ به این سوال لازم به یادآوری است که یکی از بازیگران اصلی در این زمینه آمریکا به شمار می‌رود؛ چرا که اعلام کرده: خاورمیانه دیگر اولویت برنامه‌های نظامی و امنیتی‌اش نیست.

آمریکا در حال حاض مجبور به ترک افغانستان شده است و در ادامه از بسیاری از دیگر مناطق غرب آسیا نیز خارج خواهد شد. خروج آمریکا از این کشورها تبعاتی خواهد داشت و کشورهای منطقه ناچار به تطبیق خود با شرایط جدید هستند.

بیشتر بخوانید:

از آن جایی که عربستان صعودی پیش از این امنیت کشور خود را به واسطه خرید اسلحه از آمریکا و نزدیکی با این کشور تامین می‌کرد، هم اکنون با پیشبینی امکان قطع رابطه با آمریکا خود را در خطر احساس می‌کند.

گفتنی است که عربستان با خروج آمریکا از افغانستان پیش‌بینی می‌کند که این کشور در سایر مسائل مربوط به غرب آسیا نیز عقب نشینی خواهد کرد. مجموع این اتفاقات باعث تغییر رفتار عربستان با ایران شده است.

از سوی دیگر ایران نیز در وضعیت حساسی قرار دارد. چرا که یک حرکت اشتباه و یا توطئه‌ای خارجی می‌تواند منجر به معلق شدن وضعیت برجام برای مدت نامعلومی بشود و به دنبال آن کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل را بار دیگر در مقابل ایران قرار دهد.

در چنین شرایطی نزدیکی به یکی بازیگران مهم منطقه می‌تواند اوضاع را در کنترل ایران نگه دارد. بنابراین مذاکرات تهران و ریاض یک معامله دو سر برد برای هر دو کشور و همچنین آرامش منطقه خواهد بود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17868

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com