جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

دوره انتظار خرید مسکن

دوره انتظار خرید مسکن ؛ عمری که به خرید مسکن قد نمی‌دهد!

03:28۰

دوره انتظار خرید مسکن به طور متوسط به ۷۷ سال رسید و در صورت ادامه پیدا کردن شرایط فعلی، عمر طبقه متوسط به خرید مسکن قد نمی‌دهد.

به گزارش اسپات نیوز، طبق محاسبات انجام شده، میانگین قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در شهر تهران ۳۰ میلیون تومان است. با در نظر گرفتن این قیمت، دوره انتظار خرید مسکن برای یک خانوار متوسط با پس‌انداز یک سوم از درآمد ماهیانه خود برای خرید یک آپارتمان ۷۵ متری ، ۷۷ سال خواهد بود. در حالی که سن امید به زندگی در ایران ۷۶ سال برآورد شده است.

در صورتی که قیمت مسکن و درآمد خانوارها در سال جاری روندی مشابه میانگین ۳۰ سال اخیر داشته باشد، هر خانوار ایرانی با پس از انداز کل درآمد خود می‌تواند به شاخص دسترسی ۲۵.۵ سال برسد و با فرض پس انداز یک سوم از درآمد ماهیانه، بعد از ۷۷ سال می‌توانند یک آپارتمان ۷۵ متری در منطقه متوسط تهران تهیه کنند. اگرچه این نظریه با فرض ثبات ارزش ریال و درآمد خانوار و قیمت مسکن شدنی است.

در حال حاضر میانگین ارزش یک آپارتمان ۷۵ متری مطابق با الگوی مصرف در تهران با قیمت‌های فعلی به ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است. این مبلغ در بهترین حالت ۲۴ برابر میانگین درآمد یک خانوار تهرانی در سال ۱۳۹۹ است.

بیشتر بخوانید:

بررسی‌های انجام شده بر تغییر درآمد خانوارها در ۳۰ سال اخیر، از میانگین رشد ۲۱.۶ درصدی در هر سال حکایت دارد. با فرض اینکه درآمد خانوار‌های تهرانی در سال ۱۴۰۰ به اندازه میانگین۲۹ سال اخیر رشد کند و قیمت مسکن نیز تا پایان سال هیچ تغییری نکند، باز هم میانگین ارزش یک آپارتمان ۷۵ متری در تهران ۲۰ برابر میانگین درآمد یک خانوار ایرانی خواهد بود و طول دوره انتظار برای خرید مسکن حدودا به ۶۰ سال می‌رسد.

درآمد خانوار‌ها و ارزش مسکن در ۲۹ سال گذشته متوالی در ناهمگون بوده، اما به طور میانگین درآمد خانوارهای ایرانی در این دوره سالانه ۲۱.۶ درصد افزایش و ارزش مسکن افزایشی معادل ۳۰.۴ درصد داشته است. افزایش سالانه ۳۰.۴ درصدی ارزش آپارتمان، می‌تواند دوره انتظار خرید مسکن را به میزان قابل توجهی نسبت به سال قبل افزایش دهد. این به این معناست که میانگین دوره انتظار خانوارهای تهران برای خرید مسکن که در گذشته ۷۱ سال بوده و در سال جاری به ۷۷ سال رسیده است، در سال آینده به بیش از ۸۱ سال خواهد رسید.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=18029

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com