جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

کمبود سیمان

رد پای «قاچاق» در پرونده کمبود سیمان

03:00۱

در حالی که بسیاری از کارشناسان در حال طرح گمانه‌زنی‌های بسیاری در مورد دلایل کمبود سیمان در بازار هستند، شواهد از عاملی مهم به نام «قاچاق» خبر می‌دهند.

به گزارش اسپات نیوز، بهای هر پاکت سیمان در بازار ایران دوباره وارد کانال ۱۰۰ هزار تومان شده است و حالا ویدئویی در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد که نشان می‌دهد سیمان به کشورهای همسایه قاچاق می‌شود.

این در حالی است که وزارت صمت اعلام کرده برای کنترل قیمت‌ها، سیمان تولیدی از بورس کالا عرضه می‌شود اما این مساله هم نتوانست به مهار قیمت‌ها کمک کند.

این در حالی است که به گفته فعالان بازار سیمان، تولیدکنندگان وعده داده بودند بهای هر تن سیمان در بورس کالا با نرخ ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان عرضه شود اما رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی، وعده تولیدکنندگان محقق نشده و هر تن سیمان در بورس کالا با قیمت یک میلیون و ۱۰۰ تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته شد!

اسماعیل کاظمی‌قهی به تجارت‌نیوز گفت: توزیع سیمان در بورس کالا شبکه‌های دلالی را گسترش می‌دهد، چرا که توزیع کالا توسط چند کارخانه انجام می‌شود و زمانی سیمان در بازار ارزان می‌شود که تمام کارخانه‌ها صد در صد ظرفیت تولیدی خود را روانه بورس کنند. در غیر این صورت با ایجاد محدودیت، بازار سیاه سیمان شکل می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

او همچنین به صادرات سیمان در شرایط کمبود در بازار واخلی اشاره و تاکید کرد: صادرات سیمان باید متوقف شود و معتقد هستیم تا زمان اشباع بازار داخل، صادرات سیمان معنا ندارد.

قاچاق سیمان واقعیت دارد؟

تولیدکنندگان اما منکر قاچاق سیمان هستند. نادر غفاری، کارشناس صنعت سیمان به تجارت‌نیوز گفت که قاچاق سیمان به دو دلیل واقعیت ندارد. اول آن که قطع برق، تولید سیمان را متوقف کرده است. بنابراین کالایی برای عرضه به بازار وجود ندارد. دوم اینکه کرایه حمل و نقل آن قدر بالاست که قاچاق سیمان توجیه‌پذیر نیست.

قطع برق حالا فعالیت بسیاری از صنایع بزرگ مانند سیمان و فولاد را مختل کرده است و برخی فعالان بازار می‌گویند چنانچه کشور در شرایط عادی قرار داشت و با واکسینه شدن مردم پاندمی ویروس کرونا مهار می‌شد مطمئنا قطع برق خسارت‌های جبران ناپذیری را به صنعت سیمان وارد می‌کرد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=17955

493 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

1 دیدگاه

  1. saba.j.1380

    مررسی خیلی عالی بود

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com