جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

واردات خودرو

تحریم فروش یکساله خودرو و کاهش چشمگیر متقاضیان این طرح

03:00۰

بیش از یک سال از فروش خودرو با شرایط بخت‌آزمایی می‌گذرد، احتمال پایین پیروزی در این بخت‌آزمایی و عرضه پایین نسبت به حجم تقاضا باعث تحریم فروش یکساله خودرو از سوی متقاضیان شد.

به گزارش اسپات نیوز، بیش از یک سال از طرح جدید خودروسازان برای فروش خودرو می‌گذرد و اکنون کم بودن احتمال پیروزی در قرعه‌کشی و حجم پایین عرضه نسبت به تقاضا، منجر به تحریم فروش یکساله خودرو از سوی متقاضیان شد.

اردیبهشت ماه سال گذشته، ستاد تنظیم بازار خودرو فروش خودرو را با شرایط بخت‌آزمایی و قرعه‌کشی را آغاز کرد. از آن زمان تا کنون متقاضیان زیادی در دوره‌های مختلف ثبت‌نام کرده‌اند اما هنوز قرعه به نام آن‌ها نیفتاده است.

در اولین قرعه کشی خودرو که خردادماه ۹۹ برگزار شد، تنها در طرح پیش فروش یکی از خودروسازان  ۵ میلیون نفر ثبت‌نام کردند. این تعداد در مرحله دوم و سوم کاهش یافت و به محدوده ۲ میلیون نفر رسید.

بیشتر بخوانید:

در سال جاری، در حالی که حدودا یک سال از آغاز این طرح می‌گذرد، همان خودروساز بار دیگر چندین مرحله پیش فروش یکساله برگزار کرد. در پیش فروش ۱۰ مردادماه سال جاری تنها ۵۹۳ هزار نفر در این طرح ثبت نام کردند و در تیرماه، تعداد ثبت‌نام کنندگان این طرح تا ۳۲۵ هزار نفر کاهش یافت.

نکته قابل توجه در کنار کاهش تقاضا، میزان عرضه خودروهای تولیدی بود.  تعداد خودروهای قابل فروش این خودروساز نیز، حاکی از کاهش عرضه است.

گفتنی است که در اولین مرحله پیش فرپش میزان عرضه حدود ۲۵ هزار خودرو بود و در سال جاری طی مراحل مختف پیش‌فروش به ۸ تا ۱۲ هزار دستگاه کاهش پیدا کرد.

یکی از محتمل‌ترین دلایل کاهش تقاضای خودروهای ثبت نامی، تورم انتظاری و کاهش فاصله نرخ‌های کارخانه با قیمت بازار طی ماه‌ها و حتی هفته‌های گذشته است.

از دیگر دلایل قهر متقاضیان خودرو با طرح‌های قرعه کشی، احتمال بسیار پایین پیروزی در بخت‌آزمایی خودروسازان بود. از سوی دیگر دریافت مبالغ بالا به عنوان پیش‌پرداخت نیز از دیگر دلایل این موضوع است؛ کمترین میزان پیش پرداخت ۹۰ میلیون و بیشترین میزان پیش‌پرداخت ۱۹۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=18128

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com