جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

خزانه خالی

خزانه خالی و کوهی از مشکلات برای دولت سیزدهم

03:00۰

مسعود میرکاظمی که به تازگی به اتاق ریاست سازمان برنامه و بودجه وارد شده، بهتر از هر کسی از وضعیت موجود و خزانه خالی با خبر است.

به گزارش اسپات نیوز، مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه در دولت سیزدهم این روزها بیشتر از هر کس دیگری از وضعیت موجود و خزانه خالی که تحویل دولت سیزدهم داده شده، اظهار نگرانی می‌کند.

در حالی که وزرای اقتصادی کابینه در حال رفت و آمد به مجلس و مشغول اغنا نمایندگان هستند، میرکاظمی در روز‌های اخیر وارد اتاق ریاست سازمان برنامه و بودجه شده و با کوهی از مشکلات مواجه شده است.

بر اساس گزارش جدید بانک مرکزی، دولت روحانی به جایی رسیده بود که برای پرداخت حقوق کارمندان ناچار به استفاده از تنخواه سه به اضافه یک درصدی خزانه شد. دولت پیشین برای پرداخت وجه تضمینی مربوط به خرید گندم نیز از تنخواه دیگری استفاده کرد . افزایش ۱۲.۸ درصدی پایه پولی در تیرماه ۱۴۰۰ نسبت به پایان سال ۹۹ از عواقب این اقدام بود.

بیشتر بخوانید:

در حالی با در نظر گرفتن وضعیت موجود دولت فعلی در هزینه‌های جاری خود به مشکل برخواهد خورد، طبق قانون موظف به بازگرداندن تنخواه دریافتی یارانه ظرف دو ماه به خزانه است.

از سوی دیگر فروش اوراق دولتی در بازار سرمایه نیز وضعیت خوبی ندارد. میزان کسری بودجه به اندازه‌ای است که میرکاظمی به ناچار حتی در روز معارفه خود به آن اشاره کرد.

او در میان صحبت‌هایش در روز معارفه به نکته‌ی حائز اهمیتی اشاره کرد. طبق گفته وی اساس بودجه‌ریزی و جدول مصارف، مخارج در ایران، نیاز به جراحی دارد و همچنین این طرز فکر که مشکلات موجود با فروش نفت حل می‌شود، صرفا توجیه است؛ چرا که در سال‌هایی که دغدغه فروش نفت نداشته‌ایم نیز مشکلات بودجه‌ای گریبان گیرمان بوده است.

این روزها میرکاظمی بیش از هر کس دیگری نگران وضعیت موجود است. او در حال حاضر با جیبی خالی و کوهی از مشکلات مواجه است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=18139

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com