جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

خصوصی‌سازی خودروسازان

خط تولید پنج خودروی داخلی متوقف شد

02:37۱

قیمت برخی خودروهای داخلی از جمله پژو ۲۰۶، سمند و رانا پلاس در حالی با افزایش روبه‌رو شده که بسیاری از کارشناسان از دلایل آن اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند. اما به نظر می‌رسد دلایل اصلی آن در گزارش اخیر وزارت صمت بیان شده باشد.

به گزارش اسپات نیوز، اگرچه همه خودروها – چه داخلی و چه خارجی- افزایش قیمت داشته‌اند. اما قیمت چند خودرو بیش از بقیه افزایش یافته است. مانند قیمت پژو ۲۰۶ که به مرز ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است. قیمت سمند که از مرز ۳۰۰ میلیون عبور کرد، قیمت رانا پلاس که رکورد افزایش ۳۰ میلیون تومانی را زد و قیمت دیگر خودروهای خانواده پژو.

اما چرا قیمت این خودروها رکورد زده؟ جواب این سوال در گزارش اخیر وزارت صمت مستتر است. گزارشی که می‌گوید خط تولید پنج خودروی داخلی متوقف شده است. اما کدام خودروها؟

این گزارش می‌گوید تولید پنج محصول در ایران خودرو متوقف شده است، پژو ۲۰۶ تیپ پنج،سمند سورن، پژو پارس، ۲۰۷ دستی و رانا. اینها خودروهایی هستند که قیمت آنها در بازار رکورد زده و همزمان وزارت صمت می‌گوید تولید آنها متوقف شده است.

خودروهایی که تولیدشان به صفر رسید

براساس آمارهای وزارت صمت، در چهار ماه ابتدایی سال جاری حتی یک دستگاه ۲۰۶ تیپ پنج تولید نشده است. گزارش‌های دیگری هم وجود دارد که می‌گوید قطعات خودرو پژو ۲۰۶ موجود نیست و کمبود قطعه باعث توقف تولید این خودرو شده است.

اما اگر این کمبود قطعه همچنان ادامه داشته باشد و خودروسازان نتوانند قطعات مورد نیاز برای تولید پژو ۲۰۶ را تامین کند، توقف تولید این خودرو ادامه‌دار است و احتمالا باید منتظر افزایش قیمت این خودرو بود.

ایران خودرو، تولید سمند سورن ELX را هم متوقف کرده‌است. تولید پژو ۲۰۷ هم مدتی است که متوقف شده است. خودرویی که قیمت آن در روزهای گذشته رکورد زده و افزایش یافته است. البته تولید پژو ۲۰۷ در سال گذشته هم به شدت کاهش یافته بود. به گونه‌ای که بر اساس گزارش ایران خودرو، در سال ۹۹ تنها ۳۴۰ دستگاه پژو ۲۰۷ تولید شده بود.

تولید پژو پارس LX هم متوقف شده است. تولید این خودرو هم از سال گذشته روند کاهشی داشت. پیش از سال ۹۹، تولید پژو پارس در تهران، مازندران، فارس، سمنان و کرمانشاه متوقف شده بود و تنها در کرمانشاه تولید می‌شد. آن هم تنها در حد ۴۶۰ دستگاه. اما حالا همین تعداد هم تولید نشده است.

پنجمین خودرویی که تولید آن در چهار ماهه امسال متوقف شده، رانا است. خودرویی که در سال گذشته هم تنها ۱۷۸ دستگاه از آن تولید شده بود. اما در چهار ماهه امسال تولید این خودروها به صفر رسیده است.

اگرچه هنوز علت توقف تولید محصولات ایران خودرو مشخص نیست،‌ اما اگر علت آن، کمبود قطعه باشد، احتمالا به سادگی قطعات لازم تامین نمی‌شود و احتمال دارد که قیمت این خودروها در بازار روند افزایشی داشته باشند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=18386

490 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

1 دیدگاه

  1. ماهان

    خدا خیرتون بده
    کل صنعتو تعطیل کنید بره

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com