جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

زیان‌ده‌ترین صنعت ایران

زیان‌ده‌ترین صنعت ایران کدام است؟

03:26۱

خودروسازان و قطعه‌سازان در سال گذشته با ۱۲۰ درصد سود منفی، زیان‌ده‌ترین صنعت ایران بودند؛ به‌طوری که در نیمه نخست سال گذشته، از مجموع ۱۰ شرکت از ۳۶ شرکت خودروساز و قطعه‌ساز زیان ثبت کرده‌اند.

به گزارش اسپات نیوز، طبق آمار به دست آمده، در نیمه اول سال گذشته از مجموع ۱۰ شرکت از ۳۶ شرکت خودروساز و قطعه‌ساز ضررده بوده‌اند، تا جایی که تنها پنج گروه ازین تعداد ۱۲۰ درصد سود منفی داشته‌اند و به این ترتیب در بین صنایع بورسی خودروسازی اکنون زیان‌ده‌ترین صنعت ایران محسوب می‌شود.

گفتنی است که البته اوضاع خودروسازان در طول سال کمی بهتر شد، در ۹ ماه سال گذشته در مقایسه با همین ۹ ماه در سال ۹۸، شش شرکت در مجموعه صنعت خودروسازی و قطعه سازی از زیان خارج شدند و همچنین در طول کل سال گذشته نسبت به کل سال ۹۸، پنج شرکت دیگر به شرکت‌های سودده یا دست کم بدون زیان اضافه شدند.

به طور کلی وضعیت خودروسازی و قطعه سازی در سال گذشته در مقایسه با سال ۹۸ بهبود یافت و سهم زیان‌ده‌های این صنعت از ۲۸ درصد در نیمه نخست سال به ۱۴ درصد در پایان سال کاهش یافت.

بیشتر بخوانید:

این در حالی است که همچنان جایگاه زیان‌ده‌ترین صنعت بورسی به خودروسازان و قطعه‌سازان تعلق دارد.

با نگاهی کلی به وضعیت تمام صنایع بورسی، از میان ۴۷۶ صنایعی که اطلاعات آن‌ها طی دو سال گذشته در دسترس بوده، ۳۴ شرکت در سال ۹۹ زیان‌ده بودند. البته شایان ذکر است که نسبت به سال ۹۸، بیست شرکت از زیان خارج شدند.

در این میان در سال گذشته، هیچ شرکتی در بین صنایع فلزی، فرآورده‌های نفتی و دارویی زیان‌ده نبوده است. به طور کلی در دو سال اخیر، بین شرکت‌های پذیرفته شده در بازارهای مختلف بورس و فرابورس، تعداد شرکت‌های زیان‌ده همواره روندی کاهشی داشته است. به طوری که تعداد این شرکت‌ها از سال ۹۸ تا سال ۹۹ به صورت مداوم کهش داشته است.

از سوی دیگر، نکته حائز اهمیت بهبود سودآوری صنایع در دو سال گذشته است. رشد سود اسمی شرکت‌ها در بازه‌های زمانی ۶ ماهه، ۹ ماهه و ۱۲ ماهه سال ۹۹ در مقایسه با دوره‌های مشابه سال ۹۸، به ترتیب ۶۸ درصد، ۱۳۱ درصد و ۱۳۳ درصد بوده است.

بر اساس گزارش پژوهشکده پولی و بانکی از وضعیت سودآوری صنایع در سال گذشته، یکی از مهم‌ترین دلایل روند افزایشی سودهای اسمی، رشد نرخ ارز بود که منجر به سودآوری شرکت‌های صادراتی شد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=18862

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

1 دیدگاه

  1. کلم پیچ

    بابا ما که صد بار گفتیم
    تعطیلش کنید بره
    واردات رو آزاد کنید

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com