جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مقصر گرانی مسکن

مقصر گرانی مسکن کیست؟

03:00۱

دولت رئیسی طبق وعده‌های انتخاباتی خود قصد دارد با افزایش عرضه مسکن، قیمت آن را کاهش دهد؛ اما آیا این راهکار مناسبی برا حل مشکل مسکن است؟ مقصر گرانی مسکن کیست؟

به گزارش اسپات نیوز، در حالی که نائب رئیس انجمن انبوه‌سازان ضمن اشاره به موضوع تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم اظهار کرد که این طرح کاملا کارشناسی شده و قابل اجراست. اما آیا مقصر گرانی مسکن عرضه ناکافی آن است؟

داوود سوری، کارشناس اقتصاددان در این خصوص گفت که طبیعتا با افزایش عرضه یک کالا، انتظار می‌رود که قیمت آن کاهش پیدا کند. در حالی که ممکن است این مسئله در مورد تمامی کالاها صادق باشد، اما باید در نظر داشت که مسکن یک کالای وابسته به مکان است.

نکته‌ای که از نظر سوری مورد توجه قرار نمی‌گیرد این است که این عرضه مسکن قرار است در چه مکانی صورت گیرد تا باعث کاهش قیمت مسکن شود.

او همچنین افزود که با در نظر گرفتن اینکه مسکن یک کالای مصرفی و سرمایه‌گذاری است، آیا صرفا با افزایش عرضه می‌توان قیمت آن را کاهش داد؟

بیشتر بخوانید:

این در حالی است که مشاوران مسکن در مناطق مختلف از کمبود واحدهای نوساز و فول امکانات ناشی از رکود ساخت و ساز در سه سال اخیر خبر می‌دهند. برخی از مشاوران می‌گویند انتظارات تورمی در بازار مسکن تعدیل شده اما کمبود فایل‌های نوساز می‌تواند اثرات تورمی بر کل بازار ایجاد کند. افزایش ۳ درصدی قیمت در خردادماه هر چند به اعتقاد کارشناسان اهمیت چندانی ندارد اما با بررسی آمارها از رشد قیمت در مناطق پرتقاضا، به ویژه در نیمه جنوبی تهران حکایت دارد.

ایرج رهبر، نائب رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران در این خصوص گفت: در ۸ سال اخیر میزان تولید مسکن به هیچ وجه متناسب با برنامه نبوده و کمبود بالایی ایجاد شده، چون در خوشبینانه‌ترین حالت سالانه ۳۰۰ هزار واحد تولید شده است، در حالی که بر اساس برنامه قرار بوده که سالانه یک میلیون واحد تولید شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=18873

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

1 دیدگاه

  1. مصیبت زده

    نن جون احمدی نژاد خخخخخ

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com