جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

کاهش چک‌های برگشتی

سامانه صیاد در کاهش چک‌های برگشتی چگونه عمل کرد؟

03:00۰

روابط عمومی بانک مرکزی گزارشی در خصوص عملکرد سامانه صیاد منتشر کرد که بر اساس اطلاعات آن سامانه صیاد با وضع قوانین جدید، عملکرد موفقی در کاهش چک‌های برگشتی داشته است.

به گزارش اسپات نیوز، روابط عمومی بانک مرکزی در گزارشی نتایجی از میزان چک‌های صادر شده در سامانه صیاد، چک‌های برگشتی و برخی از اقدامات در خصوص دسترسی راحت‌تر به سامانه صیاد، منتشر کرده است. این گزارش به منظور نشان‌دادن عملکرد سامانه صیاد در کاهش چک‌های برگشتی منتشر شده است.

بر اساس این گزارش از ابتدای سال تا نیمه مرداد، حدود ۲ میلیون و ۴۶۰ هزار دسته چک صادر شده و این در حالی است که ۹۴ درصد این چک‌ها به اشخاص حقیقی تعلق داشته است. در این مدت ۱۰ میلیون فقره چک در سامانه صیاد ثبت و صدور شده و از این تعداد ۸۰ درصد( معادل ۸ میلیون برگه چک) توسط گیرنده‌ها تایید شده است.

این به این معناست که درصد بالایی از چک‌های ثبت و تایید شده، وصول شده است.

بیشتر بخوانید:

این آمار نشان می‌دهد که اکثر مردم با روال جدید صدور چک که از سال گذشته اجرایی شده، آشنایی دارند.

بانک مرکزی همچنین در این زمینه امکان انجام عملیات ثبت، تایید، انتقال و استعلام چک‌ها را از طریق پیامک فراهم کرده است. این امکان برای اشخاصی که به تلفن هوشمند دسترسی ندارند، طراحی شده است.

طبق گزارش بانک مرکزی، از اول سال جاری تا پایان تیرماه، نسب چک‌های قدیمی برگشت‌ داده شده به چک‌های قدیمی مبادله شده، حدود ۸.۷ درصد بوده است. در حالی که این آمار در مدت مشابه در خصوص چک‌های جدید، حدود ۴ درصد است. به این معنا که این قانون موفق به کاهش نسبت چک‌های برگشتی به مبادله‌ای تا یک دوم شده است.

لازم به یاد آوری است که در قانون جدید چک صدور چک در وجه حامل امکان پذیر نیست و ثبت اطلاعات هویتی گیرنده چک به همراه تاریخ و مبلغ الزامی است. بنابراین این قانون جدید تاثیر بسزایی بر این آمار و ارقام داشته است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19024

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com