جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

نظر امیرعبداللهیان در مورد برجام

نظر امیرعبداللهیان در مورد برجام چیست؟

05:00۱

روز گذشته جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی امور خارجه برگزار شد که مباحث مختلفی در آن مورد بررسی قرار گرفت، اما نظر امیرعبداللهیان در مورد برجام چیست؟

به گزارش اسپات نیوز، حسن محمدیاری در جلسه رای اعتماد امیرعبداللهیان ضمن مخاطب قرار دادن او اظهار کرد: جناب آقای وزیر پیشنهادی از شما می‌خواهم که صریحا اعلام دارید در قبال سیاست‌های دوگانه دولت گذشته مبنی بر تفکیک و جدایی دیپلماسی سیاسی از دیپلماسی مقاومت و تلقی آنان در ناتوانی وزارت امور خارجه در حمایت و پرداخل وظیفه مقاومت و به تبع آن تحویل هزینه‌های سنگین بر بزام و حتی جریانات انقلابی منطقه، آیا برنامه لازم و نیز اقتدار و توانایی لازم را دارید؟

او همچنین افزود: شما همرزم شهید گران‌قدر شهید رکن‌آبادی و شهید قاسم سلیمانی بوده‌اید واز تفکرات آنان مطلع می‌باشید. انتظار می‌رود که نسبت به حوادث گذشته از جمله حادثه منا و اقدام ضد انسانی آمریکا در به شهادت رساندن عالی‌ترین مقام نظامی ایران، حاج قاسم سلیمانی، اعلام موضع نموده و اقدامات قانونی و دیپلماسی شما در جهات مقابله با جنایت‌های مشابه را باید در برنامه‌های خود صریح و شفاف اعلام کنید.

محمدیاری در ادامه گفت: جناب آقای امیر عبداللهیان، بنده اعتقاد دارم که سیاست خارجی کشور نباید دو‌گانه و میدان سهم خواهی جریانات سیاسی باشد و شما به عنوان کسی که از بدنه وزارت عمور خارجه مراحل ترقی را طی کرده‌اید، باید موضع خود را به ویژه در خصوص برجام مشخص کنید. چرا که مردم می‌خواهند بدانند نتیجه برجام چه خواهد شد و این مسئله موضوع بسیار مهمی است

محمد یاری در پایان صحبت‌های خود گفت: همانطور که عرض کردم، با توجه به اینکه عقلانیت و تفاهم و تعامل با دنیا باید سرلوحه وزارت امور خارجه باشد. آیا حضرت عالی با توجه به شیطنت‌هایی که استکبار جهانی علیه نظام اسلامی دارد، روش خاص و مبدعانه‌ای برای ایجاد تحول در دیپلماسی بین‌المللی دارید؟ چه راه حلی برای برجام دارید که اکنون به بن‌بست کشیده شده و شاید زوایای پنهانی داشته باشد و با ابتکار عمل شما باز کردن گره‌های کور آن امکان پذیر باشد. به این منظور که ما شاهد گشایش در تمامی عرصه‌ها به ویژه در حوزه اقتصادی که مردم واقعا تحت فشار هستند، باشیم.

بیشتر بخوانید:

خواسته‌های محسن علیزاده از وزیر پیشنهادی چیست؟

محسن علیزاده در این جلسه اظهارات خود را به این شکل بیان کرد: خوشبختانه وزیر محترم پیشنهادی وزارت امور خارجه، از خانه ملت، دیپلمات برجسته و انقلابی، مدیر شایسته و موفقی هستند که کار خود را از رده پایین در وزارت‌خانه آغاز کرده و با تلاش و سعی مجدانه و مخلصانه در عرصه‌های مختلف روابط خارجی، امروزه به عنوان یکی از مدیران برجسته کشور و منطقه در حوزه سیاست خارجی هستند.

علیزاده در ادامه افزود: عرض بنده با این سه خواسته تمام می‌شود. ما از شما در حوزه دیپلماسی سه درخواست داریم. اول، برگرداندن اقتدار و عزت ایران در سطح بین‌الملل. دوم، تغییر دیپلماسی ذلت به دیپلماسی عزتمندانه در تمام مذاکرات و مراودات خارجی و بین‌المللی و سوم، اینکه این مجلس خونخواه حاج قاسم سلیمانی است و من از شما درخواست دارم با تمام توان در محاکم و مجامع بین‌المللی به دنبال تعقیب و مجازات آمران و عاملان شهادت حاج‌قاسم عزیز باشید.

علی علیزاد در جلسه رای اعتماد عبداللهیان گفت: یکی از مباحثی که ما در علم سیاست می‌خوانیم این است که سیاست خارجی، ادامه سیاست داخلی است. شما به خوبی می‌دانید که مهم‌ترین گره سیاست داخلی، مسئله تحریم‌های ظالمانه و به تبع آن مسائل اقتصادی است.

نظر امیرعبداللهیان در مورد برجام چه بود؟

حسین امیر عبداللهیان در پاسخ گفت: وقتی از سیاست خارجه متوازن سخن می‌گوییم یعنی سیاست خارجی ما متوقف در یک منطقه و یک حوزه نخواهد ماند بلکه در تمام قاره‌ها و در تمام حوزه‌های جهان، چند کشور را به عنوان اولویت اول سیاست خارجی در آن حوزه، تعریف خواهیم کرد و بر اساس برنامه و زمان‌بندی برای تحقق سیاست‌ها در آن حوزه‌ها نیز گام خواهیم برداشت اما سیاست همسایه محور و آسیا محور اولویت اساسی است.

او همچنین در خصوص برجام گفت: در مجلس بارها گفته‌اند که وزارت امور خارجه، وزارت برجام نیست. من امروز با صدای بلند اعلام می‌کنم که ما در وارت امور خارجه مذاکره را ابزاری از دیپلماسی می‌دانیم. هیچگاه از میز مذاکره منطقی و توام با اقتدار و حکمت فرار نخواهیم کرد اما وزارت خارجه را به برجام گره نخواهیم زد. همه تلاش خود را برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها به موازات تلاش برای لغو تحریم‌ها به کار خواهیم بست اما با مذاکره‌ای همراه خواهیم بود که فرسایشی نباشد و تامین کننده حقوق و منافع ملت بزرگ ایران باشد.

انتهای پیام

 

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19189

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

1 دیدگاه

  1. ehsnmohammadzadeh

    جالب بود و موفق باشید و خسته نباشید

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com