جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

خرید اوراق

بورسی‌ها بالاترین حجم مشارکت در خرید اوراق را دارند!

03:00۰

 بر اساس گزارش دوازدهمین مرحله فروش اوراق بدهی دولت، بورسی‌ها بالاترین حجم مشارکت در خرید اوراق را با خرید ۹۱۰ میلیارد تومان ثبت کردند.

به گزارش اسپات نیوز، اطلاعیه دوازدهمین مرحله از فروش اوراق بدهی دولت در روز ۳۱ مرداد منتشر شد. در این مرحله فروش اوراق بدهی، بانک‌ها و نهاد‌های تامین سرمایه، مجموعا ۸ هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری کردند که به دنبال آن بیشترین رکورد هفتگی را از ابتدای سال به ثبت رساندند.

به گزارش بانک مرکزی در این مرحله، بورسی‌ها ( بالاترین حجم مشارکت در خرید اوراق) نزدیک به ۹۱۰ میلیارد تومان و بانک‌ها  نیز ۸۵۰ میلیارد تومان اوراق از دولت خریدند. نرخ سود این اوراق برای اوراق اراد ۸۶ برابر با ۲۱.۵ درصد و برای اوراق اراد ۸۷ برابر با ۲۱.۷۷ درصد بود. در این گزارش گفته شده که نرخ سود مناسب باعث شد تا صد در صد اوراق پیشنهادی و بانک‌ها توسط وزارت اقتصاد پذیرفته شود و تماما به فروش برسد.

بیشتر بخوانید:

طبق اطلاعیه بانک مرکزی در این مرحله از حراج اوراق بدهی، ۶ هزار میلیار تومان اوراق از طریق پذیره‌نویسی از دولت خریداری شده که مجموع اوراق را به ۸ هزار و   ۷۶۰ میلیارد تومان رسانده است.

پذیره‌نویسی در بورس و از طریق شرکت‌های تامین سرمایه و مذاکره انجام می‌شود. در حالی که خرید‌های مستقیم بورس و بانک از طریق حراج صورت می‌گیرد.

بررسی آمارهای هفتگی امسال نشان می‌دهد در مجموع حراج در بورس، بازار بین بانکی و پذیره‌نویسی یک خرید بی‌سابقه بوده است.

پیش از این مجموع اوراق فروش رفته تا قبل از این هفته، کمی بیشتر از هشت هزار میلیارد بوده، در حالی که فروش این هفته به تنهایی ۸ هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان بوده است.

گفتنی است که این اوراق برای تامین کسری بودجه بوده و با توجه به اینکه در این مسیر چاپ پولی صورت نمی‌گیرد، از راه‌های غیرتورمی درآمدزایی دولت محسوب می‌شود.

استقبال نهادهای بورسی باعث شده که برخی افراد تصور کنند که نرخ انتظاری بازدهی در بازار سرمایه چندان جذاب نیست و همین مسئله باعث شده تا بورسی‌ها به اوراق دولتی روی آورند. از سوی دیگر عده‌ای تکلیف‌های قانونی را در این رفتار بورسی‌ها دخیل می‌دانند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19283

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com