جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

داعش خراسان

ماجرای داعش خراسان چیست؟

03:00۳

با انفجار فرودگاه کابل بار دیگر نام تروریستی داعش خراسان به میان آمد. گروه تروریستی‌ای که شش سال پیش در افغانستان به وجود آمد و مسئول حملات خونبار افغانستان بوده است. 

به گزارش اسپات نیوز، انفجار فرودگاه کابل بیش از ۱۰۰ کشته و زخمی بر جای گذاشت. طالبان اعلام کرده بودند که قصد خون‌ریزی ندارند اما اکنون اعلام شده که مسئول این حملات داعش خراسان است.

داعش خراسان یک گروه تروریستی بسیار افراطی است که طالبان را به کنار گذاشتن جهاد و صلح از طریق مذاکره در هتل‌های مجلل، متهم می‌کند.

پیش ازین نیز این گروه حملات خونباری در افغانستان انجام داده بودند. در سال ۲۰۲ دو نوزاد را در یک بیمارستان در کابل سر بریدند و در همان سال به دانشگاه کبل حمله کرده و ۲۲ نفر را کشتند و پیش از آن هم با بمب‌گذاری در یک مدرسه دخترانه جان ۴۰ دانش‌آموز را گرفته بودند. اکنون نیز این گروه مسئولیت حمله به فرودگاه کابل را بر عهده گرفتند.

بیشتر بخوانید:

داعش خراسان ۶ سال پیش در شرق افغانستان شکل گرفت، در سال ۲۰۱۵ و زمانی که داعش در عراق و سوریه در اوج قدرت بود.

طبق اطلاعات به دست آمده، داعش خراسان از میان اعضای سابق طالبان، چین و ازبکستان. نیرو می‌گیرد.

گفتنی است که داعش خراسان در سال ۲۰۱۶ حدود ۳ تا ۴ هزار نیرو داشت. اما در جریان درگیری‌های متعدد با نیرو‌های امنیتی آمریکایی و افغانستانی و طالبان، بخش زیادی از نیرو‌های خود را از دست دادند و اکنون ۱۵۰ تا ۲۰۰ نیروی مسلح در اختیار دارند. اما با تمام اوصاف همچنان یک گروه نظامی فعال در منطقه است.

آیا داعش با طالبان مستقر در افغانستان ارتباطی دارد؟

این دو گروه هر گونه ارتباط میان خود را کتمان می‌کنند و حتی اقدامات یکدیگر را محکوم می‌کنند. اما امرالله صالح که اکنون خود را رئیس جمهور مشروع افغانستان می‌داند در توئیتی نوشت: تمام شواهد حاکی از آن است که گروه داعش خراسان ریشه در طالبان و شبکه‌ حقانی که در کابل فعالیت می‌کنند، دارد.

گروه داعش خراسان و طالبان از طریق یکی از زیرشاخه‌های خود با نام شبکه حقانی با یکدیگر ارتباط دارند. گفتنی است که گروه ولایت خراسان روابط محکمی با شبکه حقانی دارد و این گروه هم ارتباط تنگاتنگی با طالبان دارد.

شایان ذکر است که اکنون خطر این گروه از همیشه بیشتر است چرا که پیش ازین با حضور نظامیان آمریکا در افغانستان، این گروه فعالیت خود را مخفیانه انجام می‌داد و هم‌اکنون با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان این گروه تروریستی حملات خود را در افغانستان توسعه می‌دهد و ممکن است به کشورهای هم‌مرز وارد شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19381

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

3 Comments

  1. anna.fakoor96

    خوب بود ممنون

  1. melika.mokhtari2019

    خوب بود ممنون

  1. AMIRREZA79714145

    مرسی از سایت خوبتون

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com