جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

طرح پیش‌فروش خودرو

قوانین پیش‌فروش خودرو اصلاح شد؛ این بار به نفع خریدار!

03:00۳

به دنبال چالش‌ها و کشمکش‌های میان خریداران خودرو و خودرو‌سازان که خصوصا در طرح پیش‌فروش شاهین رخ داده بود، قوانین پیش‌فروش خودرو تغییر کرد.

به گزارش اسپات نیوز، به دنبال مشکلات به وجود آمده بین خریداران خودرو و خودروسازان، به ویژه در طرح پیش فروش سایپا شاهین، شورای رقابت قوانین پیش‌فروش خودرو را اصلاح کرد.

بر اساس مصوبه تازه این طرح، چنانچه مراجع ذیصلاح در رابطه با خودروهای انحصاری مشمول قیمت شورا، با پیش فروش خودرو موافقت کنند، به نسبت مبلغ پرداختی بابت پیش‌پرداخت، هر مشتری درصدی از قیمت رسمی خودرو را در زمان ثبت‌نام پرداخت کرده است. در این صورت سهمی از خودرو که پیش‌پرداخت آن انجام شده، مشمول تورم نخواهد شد و صرفا باقیمانده مشمول تورم احتمالی خواهد بود. همچنین گفتنی است که امکان پیش‌فروش خودروهایی که قیمت آن‌ها تعیین نشده، وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

پیش از این در طرح پیش‌فروش خودرو شاهین، مشتریان با هدف مالکیت ۵۰ درصدی خودرو، مبلغ ۸۰ میلیون تومان به عنوان پیش‌پرداخت، پرداخت کرده بودند. سایپا پس از دریافت پیش‌پرداخت، تصمیم گرفت قیمت تمام‌شده خود را به بیش از ۲۶۰ میلیون تومان افزایش دهد و مابه‌التفاوت این دو رقم را از مشتریان دریافت کرد. این اقدام سایپا اعتراض وسیع مشتریان را در پی داشت اما بر اساس این قانون جدید امکان چنین کاری وجود ندارد و مبلغ اولیه به عنوان بخشی از قیمت خودرو لحاظ شده و مشمول افزایش قیمت ناشی از تورم نمی‌شود.

افزایش تیراژ خودروهای عرضه شده در طرح جدید

با بررسی آمارهای به دست آمده، عرضه خودرو از طریق اجرای طرح‌های فروش فوق‌العاده در ۵ ماه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشدی معادل ۲۲۰ درصد داشته است.

ایران‌خودرو و سایپا طی ۵ ماه گذشته، با برگزاری سه طرح پیش‌فروش فوق‌العاده مجموع ۴۴ هزار دستگاه خودرو به جاده‌ها وارد شد. در حالی که از ابتدای سال جاری ۸ طرح فروش فوق‌العاده از سوی این دو شرکت خودروساز برگزار شده و بیش از ۱۴۱ هزار خودرو در بازار عرضه شده است.

شایان ذکر است که سال گذشته خودروسازان تمرکز بیشتری بر عرضه محصولات پرتیراژ داشتند اما در طرح پیش‌فروش سال جدید، تمرکز آن‌ها بر روی محصولات کم‌تیراژی نظیر خانواده دنا توربو یا کوییک آر و امثال این موارد است.

بررسی آمارها فروش این دو شرکت خودروساز، ایران خودرو در سال جاری نسبت به سال گذشته رشدی بیش از ۲۱۹ درصدی و سایپا رشدی ۲۲۶ درصدی را تجربه کرده اند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19635

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

3 Comments

  1. melika.mokhtari2019

    خیلی عالی بود ممنون

  1. kasperhemigway

    بسیار عالی بود و موفق باشید و خسته نباشید و جالب بود

  1. melika.mokhtari2019

    خیلی خوب بود ممنونم

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com