جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

افزایش قیمت مسکن ملی

افزایش قیمت مسکن ملی تا کجا ادامه پیدا می‌کند؟

03:00۰

با وجود اینکه ساخت مسکن ملی تنها شش درصد پیشرفت داشته، افزایش قیمت مسکن ملی برابر ۷۸ درصد است. اما آیا این افزایش قیمت باز هم ادامه دارد؟

به گزارش اسپات‌نیوز، با وجود ۷۸ درصد افزایش قیمت مسکن ملی، پروژه‌های ساخت آن تنها ۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند. گفتنی است که برا بیش از ۱۰ هزار نفر دیگر هیچ اقدامی عملی نشده، چراکه برای ۶ هزار نفر هنوز زمین تامین نشده است.

طبق برنامه اعلام شده برای مسکن ملی قرار بود تا پایان دولت دوازدهم ۴۰۰ هزار خانه به مردم تحویل داده شود اما بعد از گذشت دو سال تعداد کمتری واحد تحویل داده شد و طرح مسکن ملی به دولت سیزدهم واگذار شد.

جواد حق‌شناس، معاون عمرانی بنیاد مسکن اخیرا اعلام کرده است که قیمت پایه پروژه‌های ملی مسکن ۷۸ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. به این معنا که مبلغ ۲.۷ میلیون تومان به عنوان قیمت پایه به علاوه تعدیل سه ماه دوم سال ۱۴۰۰ نیز اضافه می‌شود.

بیشتر بخوانید:

به گفته حق‌شناس این قیمت، قیمت نهایی نیست و پس از تکمیل پروژه‌ها و با اعمال قیمت تعدیلی، قیمت نهایی مسکن ملی اعلام خواهد شد.

حق‌شناس در خصوص آخرین وضعیت اجرای پروژه مسکن ملی گفت: طرح اقدام ملی مسکن در ۶۱۷ شهر از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرا می‌شود که تا کنون ۵۱ هزار و ۶۹۷ نفر افتتاح حساب کرده و ۴۶ هزار و ۳۹۱ نفر واریز وجه داشته‌اند، به این معنا که ۴۰ میلیون تومان اولیه را کامل واریز کرده‌اند.

وی در خصوص تامین نشدن زمین به میزان کافی گفت: برای حدود ۱۰ هزار نفر از متقاضیان زمین تامین نشده است. این مسئله دلایل مختلفی دارد، برای مثال: زمین مشخص شده اما در کمیسیون ماده ۵ در حال بررسی است یا کاربری مسکونی دارد اما از تاسیسات زیربنایی و روبنایی برخوردار نیست. در برخی موارد نیز زمین هنوز تامین نشده است.

نایب رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور در خصوص قیمت پایه مسکن گفت: قیمت پایه مسکن شامل قیمت مصالح ساختمانی می‌شود که در چند ماه اخیر با افزایش قیمت مواجه بوده‌اند.

به گفته ایرج رهبر، با بالا رفتن قیمت‌ها، قیمت مصالح دیگر نیز افزایش می‌یابد و دستمزدها بالا می‌رود و در نهایت مجموع این افزایش نرخ‌ها موجب افزایش قیمت پایه ساخت می‌شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19659

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com