جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

معافیت مالی شرکت‌های چینی

معافیت مالی شرکت‌های چینی در دستور کار مجلس

03:00۰

طرح معافیت مالی شرکت‌های چینی در ایران، توسط ۵۹ نماینده امضا شد. به دنبال این طرح شرکت‌های چینی مشمول برخی مشوق‌ها هم می‌شوند.

به گزارش اسپات نیوز، ۵۹ نماینده طرح معافیت مالی شرکت‌های چینی را امضا کردند. این طرح با عنوان حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی ضدتحریمی امضا شد و برای طی مراحل قانونی به رئیس مجلس تحویل داده شد.

بر اساس این طرح شرکت‌های خارجی که از تحریم‌های آمریکا پیروی نکردند و در زمان تحریم با ایران همکاری کردند، بعد از این هم برای همکاری و سرمایه‌گذاری با ایران مشمول معافیت و مشوق می‌شوند. این شرکت‌ها در جریان سرمایه‌گذاری خارجی در اولویت هستند.

از سوی دیگر شرکت‌هایی که در این دوره به تحریم‌ها تن دادند و از بازار ایران رفتند، باید متنبه شوند. بازگشت این شرکت‌ها مروط به تعهد و جبران خسارت است و باید برای بازگشت جریمه بپردازند.

بیشتر بخوانید:

گفتنی است که در این طرح به ویژه به خروج توتال فرانسه از پارس جنوبی اشاره شده است. این شرکت با خروج از ایران موجب وارد شدن خسارتی شد که نمی‌توان از آن به سادگی گذشت.

اگرچه در طرح مذکور مستقیما از چین نامی برده نشده است اما کاملا واضح است که منظور نمایندگان مجلس حمایت از سرمایه‌گذاران چینی در ایران است.

از سال ۹۷ به بعد، همزمان با تشدید تحریم‌ها شرکت‌های بسیاری از ایران خارج شدند. از این شرکت‌ها می‌توان به شرکت‌های خودروسازی، لوازم خانگی و حتی شرکت‌های فعال در حوزه نفت و گاز اشاره کرد.

به دنبال خوج این شرکت‌ها، چین جای تمام این شرکت‌ها را در حوزه‌های مختلف گرفت. هم اکنون اگرچه هنوز مسئله برطرف شدن تحریم‌ها در هاله ای از ابهام است اما نمایندگان مجلس پیش دستی کرده‌اند تا از وارد شدن شرکت جدیدی به بازار ایران جلوگیری کنند.

از سوی دیگر به گفته کارشناسان ، منابع داخلی ایران برای ایجاد رشد اقتصادی در کشور کافی نیست و ایران به جذب سرمایه خارجی نیاز دارد. اما تحریم‌ها هنوز برطرف نشده و شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران اعلام آمادگی نکرده‌اند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19671

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com