جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

داروی قارچ سیاه

داروی قارچ سیاه وارد کشور شد

02:41۱

امروز اولین محموله داروی قارچ سیاه وارد کشور شد، اگرچه نمونه داخلی و وارداتی پوساکونازول موجود است اما آمفوتریسین به دلیل افزایش مصرف در پیک پنجم کرونا، کمیاب شد.

به گزارش اسپات نیوز، سید حیدر محمدی، مدیر کل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، در خصوص برخی اخبار منتشر شده در فضای مجازی اظهار کرد: برای بیماری‌های قارچی، داروهایی مانند کسپوفانجین، وریکونازول و فلوکونازول تجویز می‌شود. اگرچه برخی همکاران پزشک برای درمان تمام بیماری‌های قارچی، آمفوتریسین تجویز می‌کنند، ما از آن‌ها درخواست داریم که برای درمان بیماری‌های قارچی مطابق اندیکاسیون عمل و دارو تجویز کنند.

گفتنی است که بیماری قارچ سیاه یا عفونت موکورمایکوزیس که سابقا در هند شایع شده بود، یک بیماری قارچی نادر است که به بینی، چشم، ریه و گاهی مغز آسیب وارد می‌کند. ابتلا به این بیماری می‌تواند باث مرگ و نابینایی شود.

بیشتر بخوانید:

این بیماری مسری نیست و کسانی که سیستم ایمنی‌اشان تضعیف شده به این بیماری مبتلا می‌شوند.

شایان ذکر است که تضعیف سیستم ایمنی بدن بیماران کرونایی راه را برای سایر بیماری‌های عفونی، از جمله قارچ سیاه هموار می‌سازد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت در این خصوص اعلام کرد: قارچ سیاه در افراد مبتلا به کرونا که مدت زیادی در بیمارستان بستری می‌شوند دیده شده است. این عفونت از طریق بینی، دهان، بینی و چشم به بدن وارد می‌شود.

سید حیدر محمدی در خصوص داروی درمان قارچ سیاه اعلام کرد: برای این بیماری دو داروی آمفوتریسین و پوساکونازول تجویز می‌شود. گفتنی است که نمونه داخلی و وارداتی پوساکونازول موجود است اما داروی آمفوتریسین به دلیل افزایش مصرف در پیک پنجم کرونا کمیاب شد و برای واردات آن اقدام کردیم.

محمدی ضمن اشاره به واردات اولین محموله این دارو گفت: امروز نخستین محموله آمفوتریسین لیپوزومال برای درمان بیماری قارچ سیاه وارد شد و واردات محموله‌های بعدی تا پایان هفته انجام می‌شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19686

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

1 دیدگاه

  1. kasperhemigway

    خیلی خوب بود و موفق باشید و خسته نباشید و جالب بود

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com