جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مالیات بر سود بورس

مالیات بر سود بورس ۶۰ درصد از کسری بودجه را جبران می‌کند

03:00۱

اخیرا گزارشی از سوی مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی منتشر شده که در آن راهکارهای کمک به دولت برای اصلاح اقتصادی ارائه شده است. یکی از این راهکارها اصلاح امور مربوط به مالیات بر سود بورس برای جبران کسری بودجه است.

به گزارش اسپات نیوز، دولت سیزدهم در روزهای آغازین فعالیت خود قرار دارد و به راهنمایی و راهکارهای صحیحی نیاز دارد. اخیرا گزارشی از سوی مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی منتشر شده که در آن راهکارهای کمک به دولت برای اصلاح اقتصادی ارائه شده است.

بر اساس این گزارش، یکی از این راهکارها مربوط به بخش اصلاح امور مالیاتی و راهکاریست که برای جبران کسری بودجه عنوان شده است؛ اولین مالیات بر بخش مسکن و دیگری مالیات بر سود بورس.

طبق بررسی‌ها در بخش بورس، این بازار با تمام فراز و نشیب‌هایش در سال گذشته، رشدی ۱۵۰ درصدی داشته که به معنای رسیدن دارایی افراد در ۱۲ ماه به ۳۵۰۰ میلیارد تومان است.

بیشتر بخوانید:

اگر فرض شود ۷۰ درصد سود مربوط به ۱۰ درصد بالای فعالان است و با این فرض از آن‌ها ۱۰ درصد مالیات اخذ شود، مبلغ این مالیات به طور مجموع ۲۵۰ هزار میلیارد تومان، معادل ۶۰ درصد کسری بودجه است.

همچنین در بخش مسکن با در نظر گرفتن اینکه تمام املاک ایران در سال ۹۹، ده میلیون میلیارد تومان تخمین زده شده است. با فرض دو برابر شدن قیمت در سال گذشته، اگر فقط از ۱۰ درصد ثروتمند کشور که طبق تخمین‌ها ۴۰ درصد املاک را در اختیار دارند، ۱ درصد سود ناشی از املاک مالیات گرفته شود، مبلغ این مالیات ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می‌شود که حدود یک چهارم کسری بودجه است.

مهم‌ترین سوالی که در این میان مطرح است این است که این فرضیات تا چه حد با واقعیت همخوانی دارند؟ بر چه اساس افزایش ارزش دارایی‌ها معادل کسب سود در نظر گرفته شده؟

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19683

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

1 دیدگاه

  1. kasperhemigway

    بسیار عالی بود و موفق باشید و خسته نباشید

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com