جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

بررسی طرح صیانت

آغاز بررسی طرح صیانت تا کمتر از یک ماه دیگر

03:14۳

سید علی یزدی‌خواه ضمن اشاره به مشخص شدن اعضای کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت طی هفته جاری، پیش‌بینی کرد که آغاز بررسی طرح صیانت در کمتر از یک ماه دیگر صورت خواهد گرفت.

به گزارش اسپات نیوز، سید علی یزدی‌خواه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، ضمن اشاره به این که اعضای کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت در هفته جاری مشخص خواهند شد، گفت: بررسی طرح صیانت در کمتر از یک ماه دیگر صورت می‌گیرد.

هیئت رئیسه مجلس از حدود ۹ کمیسیون درخواست کرده تا نفرات منتخب خود را برای حضور در این کمیسیون ویژه معرفی کنند. در هفته جاری، همزمان به آغاز به کار مجلس، نفرات برگزیده برای حضور در کمیسیون بررسی طرح صیانت مشخص می‌شوند. پس از مشخص شدن ترکیب اعضا، فعالیت کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی، رسما آغاز خواهد شد.

یزدی‌خواه در ادامه افزود: یکی دو هفته آینده به گفتگو در مورد نفرات کمیسیون و ترکیب هیئت رئیسه پرداخته خواهد شد. پیش‌بینی می‌کنیم که این کمیسیون مشترک از مهرماه فعالیت خود را برای بررسی طرح صیانت آغاز کند.

بیشتر بخوانید:

گفتنی است که نماینده موافق طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی معتقد است که این فضا صرفا به کسب و کارها محدود نمی‌شود و باید فرهنگ و امنیت در این حوزه نیز مورد توجه قرار گیرد. در حالی که مخالف این طرح معتقد است که اگر می‌خواهیم کسب و کارها را با خود همراه کنیم، باید اقداماتی را دنبال کنیم که برای بخش خصوصی آورده‌ای داشته باشد.

امیر حسین جلالی فراهانی، پژوهشگر حقوق سایبری و مشاور حقوقی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران ضمن اشاره به ۸۰ قانون موجود در حوزه فناوری اطلاعات، گفت: این قوانین در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است اما هیچکدام از آن‌ها به درستی اجرا نمی‌شود، با اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، بخشی که بیش از همه متضرر خواهد شد، حاکمیت است و بخش غیر دولتی کمترین آسیب را خواهد دید.

او در ادامه افزود: این طرح قابل اجرا نیست و به سرنوشت طرح‌هایی از جمله ممنوعیت استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای دچار خواهد شد. شورای عالی فضای مجازی ۱۰ سال است که تشکیل شده و تا کنون خدمات مثمر ثمری برای حکمرانی فضای مجازی کشور نداشته است.

شایان ذکر است که نمایندگان مجلس در ابتدای مردادماه به بررسی طرح سیانت ذیل اصل ۸۵ قانون اساسی رای مثبت داده‌اند و بررسی آن را به کمیسیون ویژه‌ای با حضور نمایندگان منتخب تشکیل خواهد شد، سپردند.

طرح صیانت یکی از سرنوشت‌سازترین موضوعات برای میلیون‌ها کاربر اینترنت و کسب و کار مجازی در ایران است. کارشناسان عقیده دارند این طرح موجب محدودیت‌های بسیاری در فضای مجازی و مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار خارجی خواهد شد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19714

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

3 Comments

  1. kasperhemigway

    بسیار عالی بود و موفق باشیدو خسته نباشید و جالب بود

  1. ehsnmohammadzadeh

    امیدوارم این طرح انجام نشه چون باعث صدمه دیدن خیلی از کسب و کار ها می شود

  1. melika.mokhtari2019

    خیلی مفید بود ممنونم

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com