جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

اولین ناهماهنگی دولت رئیسی

اولین ناهماهنگی دولت رئیسی ؛ چالش بر سر متمم بودجه

03:004۰

در حالی که ابراهیم رئیسی دستور ارسال متمم بودجه را داده بود، میرکاظمی اعلام کرد که دولت برنامه‌ای برای ارائه متمم به مجلس ندارد. این مسئله را می‌توان اولین ناهماهنگی در دولت رئیسی به شمار آورد.

به گزارش اسپات نیوز، در حالی که ابراهیم رئیسی ۲۴ مردادماه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی درستور ارسال اصلاحیه و متمم بودجه را داد بود، میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه ۸ شهریورماه عنوان کرد که دولت در حال حاضر برنامه‌ای برای ارائه متمم به مجلس نگرفته و سعی بر اجرای همین بودجه دارد. تناقض این دو گفته نشان از اولین ناهماهنگی دولت رئیسی دارد.

از سوی دیگر رئیس کمیته اقتصادی مجلس ۱۳ شهریورماه اعلام کرد که در بهترین حالت موفق به مهیا کردن ۶۰ درصد بودجه خواهیم بود.وی همچنین از لزوم ارسال بودجه از سوی دولت، صحبت به میان آورده است. به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس بیشتر از دولت‌مردان جدید خاستار کاهش شکاف درآمد مصارف هستند.

شایان ذکر است که نمایندگان مجلس نیز قصد پیگیری طرحی که در خصوص واقعی کردن قیمت حامل‌های انرژی، که به عنوان وزنه‌ای سنگین در سمت هزینه‌هاست را ندارند.

مجتبی توانگر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا در بحث حامل‌های انرژی و بحث انرژی تا پایان سال جاری تفاوتی در محاسبات رخ خواهد داد، گفت: پیش‌بینی می‌کنم که تغییری در این خصوص رخ نخواهد داد.

به طور مجموع نشانه‌هایی از یک سیاست کلی در دولت جدید کاملا مشهود است؛ اجرای بودجه انقباضی در سال‌های بعد. بر اساس سیاست بودجه انقباضی، دولت سعی می‌کند هزینه‌های خود را کاهش داده و از طرفی مالیات بیشتری از مردم و بنگاه‌ها اخذ کند.

رئیس سازمان برنامه در خصوص کاهش هزینه‌های دولت، با زیر سوال بردن بودجه‌ریزی در سال‌های اخیر، افزایش معمول ۳۰ تا ۵۰ درصدی اعداد را روش درستی برای بودجه‌ریزی سالیانه نمی‌داند.

احسان خاندوزی، رئیس اقتصاد در خصوص مالیات از برنامه‌اش برای افزایش ۵۰ درصدی مالیات از جی.دی.پی(تولید ناخالص داخلی) سخن به میان آورد. عددی که در حال حاضر کمتر از ۸ درصد تخمین زده می‌شود.

گفتنی است که جی.دی.پی به معنای تولید ناخالص داخلی است. این شاخصه در حقیقت نشانگر کل ارزش پولی تمام کالاهای نهایی و خدمات تولید شده در یک کشور و طی یک بازه زمانی( به طور کلی یک سال) است.

اما در واقعیت در حال حاضر دغدغه کسی سال‌های آینده نیست، چرا که همه می‌خواهند بدانند که حرف کدام یک از دو گروه مخالفان یا موافقان متمم بودجه به نتیجه می‌رسد و اینکه آیا دولت رئیسی بر روی ریل روحانی به حرکت خود ادامه می‌دهد؟

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19723

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com