جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

سرنوشت معادن در دولت طالبان

سرنوشت معادن در دولت طالبان چه می‌شود؟

03:00۱

در حالی که ارزش ذخایر معدنی افغانستان بیش از هزار میلیارد دلار برآورد شده، سرنوشت معادن در دولت طالبان هنوز نامشخص است.

معادن ارزشمند زیادی در افغانستان وجود دارد که طالبان قادر به سرمایه‌گذاری روی آن‌ها نیست. آیا ایران و چین با همکاری یکدیگر قادر به. سرمایه‌گذاری بر روی این معادن هستند؟ سرنوشت معادن در دولت طالبان چه خواهد شد؟

کیوان جعفری تهرانی، تحلیلگر ارشد بازارهای جهانی سنگ آهن و فولاد در این خصوص اظهار کرد: حضور طالبان در افغانستان که با حمایت چین اتفاق افتاد، یکی از نشانه‌های این مسئله است که در صورت عدم تمایل ایران برای توافق با چین، این کشور از طریق حضور افغانستان و نهایتا ازبکستان و تاجیکستان از طریق دریای خزر، این مسیر را به آذربایجان وصل خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: با حضور چین در کشور همسایه، این کشورها پیش از اینکه حافظ منابع روسیه باشند، حافظ منابع چین هستند. این به این معناست که شرق و شمال کشور در اختیار متحدین چین هستند. حضور و اتحاد ایران با مثلث پاکستان، چین، افغانستان، به صورت ناخواسته اتفاق خواهد افتاد. از طرف دیگر این اتحاد، شانس حضور ایران در منابع افغانستان را افزایش خواهد داد.

مهدی کرباسیان، رئیس سابق ایمیدرو در این خصوص گفت: موضوع افغانستان مسئله‌ جدیدی نیست. طی ۲۰ سالی که حکومت این کشور در دست طالبان نبود، حوزه معدن در این کشور رشد و یا توسعه‌ای نداشت. طی تمام این سال‌ها ما از طریق مذاکرات متعدد سعی بر توسعه این منابع داشتیم اما موفقیتی در این مورد حاصل نشد.

گفتنی است که چین به منظور پیشگیری از آمریکا، قصد سرمایه‌گذاری بر روی عناصر خاکی و لیتیوم را دارد. معادن افغانستان می‌تواند موقعیت خوبی برای این اقدام فراهم کند.

از سوی دیگر توسعه راه آهن هرات چابهار و توسعه بندر چابهار، می‌تواند به ایران برای سرمایه‌گذاری بر روی معادن افغانستان کمک کند. کرباسیان در این خصوص گفت: از طرفی هندی‌ها علاقه‌مند به انجام اقداماتی جدی در افغانستان هستند. لذا به نظر می‌رسد که ما باید اقدامی استراتژیک و سنگین با هند انجام دهیم. همچنین افغانستان تنها دو مسیر برای ورود به دنیا دارد، یکی از طریق پاکستان و دیگری از طریق ایران. بنابراین راه‌آهن هرات بسیار کارساز خواهد بود.

جعفری تهرانی نیز عدم تشخیص زمان درست را یکی از مشکلات اساسی کشور برشمرد و افزود: ما همیشه تصمیمات لازم را با تاخیر گرفته‌ایم. چرا که همیشه به دنبال فرصت‌های بهتری هستیم و گاها از فرصتی که در اختیار داریم غافل می‌شویم. در حال حاضر کشور هند اعلام کرده که تا زمانی که چین در افغانستان حضور دارد، هیچ برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری در چابهار نخواهد داشت.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19732

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

1 دیدگاه

  1. AMIRREZA79714145

    واقعا دلم برای مردمشون میسوزه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com