جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

فروش مجوز داروخانه

فروش مجوز داروخانه پایان می‌یابد؟

02:54۱

برای متوقف کردن سودجویانی که از فروش مجوز داروخانه سود چندین میلیاردی می‌برند، آیین‌نامه تاسیس داروخانه به منظور تسهیل دریافت مجوز تغییر خواهد کرد.

به گزارش اسپات نیوز، حدود دو سال پیش، هیئت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای صدور کسب و کار تصویب کرد که وزارت بهداشت موظف است، ظرف دو ماه، آیین‌نامه و ضوابط تاسیس داروخانه‌ها را تغییر دهد. همچنین باید محدودیت‌های جغرافیایی و جمعیتی و سقف تعداد را از این آیین‌نامه حذف کند. این به این معناست که متقاضی تاسیس داروخانه مجبور نباشد محلی را برای تاسیس داروخانه پیدا کند که فاصله قابل توجهی با داروخانه‌های دیگر داشته باشد.

این قانون در اعتراض به انحصار عجیبی که حول محور داروخانه‌داری، مخصوصا در شهرهای بزرگ شکل‌ گرفته‌ بود، تصویب شد؛ انحصاری که قیمت مجوز داروخانه‌ها را میلیاردی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

به این ترتیب تجارت میلیاردی که هول محور مجوز داروخانه شکل گرفته بود به مرز فروپاشی رسید اما هنوز تا سقوط کامل آن راه درازی باقی مانده است.

در حال حاضر گزارشی از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر شده که ابعاد آنچه طی سال‌های گذشته اتفاق افتاده بود را به خوبی نشان می‌دهد. در این گزارش آمده که تعداد کل داروخانه‌های موجود در کشور در سال ۹۵، ۱۹۳۷  داروخانه گزارش شده که این عدد در حال حاضر نزدیک به ۱۲ هزار مورد است.

همچنین بر اساس آمار سازمان غذا و دارو، تعداد داروسازان کشور حدود ۲۰ هزار نفر است. این به این معناست که بقیه داروسازان، احتمالا مجوز تاسیس داروخانه خود را فروخته‌اند و مسئول فنی داروخانه شده‌اند یا اینکه در نهایت به نسخه‌پیچی دارو مشغولند.

صف طویل دریافت مجوز تاییدی بر این گزارش است تا جایی که داروسازان می‌گویند در برخی شهرهای بزرگ مانند تهران، فرایند در یافت مجوز نزدیک به ۱۵ سال طول می‌کشد.

گفتنی است که اگر کسی بخواهد این مسیر را زودتر طی کند باید چندین میلیارد هزینه کند تا از مجوز یک داروساز دیگر استفاده کند.

از سوی دیگر داروسازان جوان تغییر قانون را قدم مثبتی می‌دانند اما از آنجایی که هنوز ضوابط اجرایی این قانون اعلام نشده، نگرانی‌هایی از ادامه اعمال نفوذ کسانی که از قبل از فروش مجوز داروخانه سود می‌بردند ، برایشان وجود دارد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19741

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

1 دیدگاه

  1. kasperhemigway

    مطلب خوبی بود و موفق باشید و خسته نباشید

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com