جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

یارانه مسکن

دولت در پرداخت یارانه مسکن تجدیدنظر کند

02:37۰

یک اقتصاددان معتقد است: «آنچه که باید دولت را از آن منصرف کنیم، پرداخت یارانه مسکن به بخش عرضه است. امیدواریم دولت این روش قدیمی، منقرض‌شده و بسیار زیان‌آور را تکرار نکند.»

یکی از موضوعاتی که همواره محل بحث کارشناسان حوزه اقتصاد و مسکن بوده، پرداخت یارانه به بخش مسکن است. بسیاری معتقدند رویه‌ای که دولت‌های گذشته در پیش می‌گرفتند، یعنی پرداخت یارانه به سازنده یا عرضه‌کننده مسکن، روشی منسوخ و زیان‌آور بوده و ادامه این روند به نفع حوزه مسکن نیست. آن‌ها می‌گویند این یارانه باید مستقیما به دست مصرف‌کننده یا خریدار برسد تا تاثیرات عینی آن را بتوان در بخش‌های مختلف بازار مسکن مشاهده کرد.

بیشتر بخوانید:

داود سوری، اقتصاددان در این زمینه می‌گوید: «سیگنال‌های خیلی غلطی به بازار داده می‌شود. انواع و اقسام مالیات‌هایی که پایه‌های علمی صحیحی ندارند و صرفا ترساندن سرمایه‌گذار از سرمایه‌گذاری را در پی دارند را مطرح می‌کنیم که صحیح اجرا شدن همین سیاست‌ها جای بحث دارد.»

وی ادامه داد: «مسائل دیگری را تحت عنوان قوانین شهری داریم که می‌توانند تسهیل شوند. شاید اگر دولت به مساله ساده سرقفلی که مشکلی عمده شهرهای ماست پرداخته و آن را حل کند، بتوانیم شاهد افزایش عرضه مسکن توسط بخش خصوصی و بدون نیاز به دخالت دولت باشیم.»

سوری تصریح کرد: «آنچه که باید دولت را از آن منصرف کنیم، یارانه دادن به بخش عرضه است. امیدواریم دولت این روش قدیمی، منقرض‌شده و بسیار زیان‌آور را تکرار نکند. بحث پرداخت یارانه به عرضه‌کننده و کسانی که سازنده مسکن هستند، شبیه کاری که عملا در مسکن مهر صورت پذیرفت، بحثی است که حداقل بیش از ۲۰ سال از منسوخ شدن آن در سرتاسر دنیا می‌گذرد. اگر قرار بر پرداخت یارانه است، باید مستقیما به مصرف‌کننده پرداخت شود که امیدواریم دولت روی ریل این مسیر حرکت کند.»

انتهای پیام

منبع
اکو ایران
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19771

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com