جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

سقف تعیین مهریه

سقف تعیین مهریه به ۱۴ سکه می‌رسد؟

03:48۱

در حالی که موضوع سقف تعیین مهریه بار دیگر در مجلس مطرح شد، نمایندگان به صراحت اعلام کردند که به دنبال تصویب حداکثر ۱۴ سکه به عنوان مهریه هستند.

به گزارش اسپات نیوز، موضوع سقف تعیین مهریه بار دیگر در مجلس به میان آمد و نمایندگان تصمیم دارند حداکثر مقدار مهریه را ۱۴ سکه تصویب کنند.

موافقان این طرح عقیده دارند که تعیین یک مقدار به عنوان حداکثر به منظور کاهش فشار روی مردان بسیار مفید و کاربردی است اما از سوی دیگر مخالفان معتقدند در صورت اصلاح نشدن دیگر قوانین ازدواج، این طرح آسیب‌های سنگینی به زنان وارد خواهد کرد.

نمایندگان مجلس طی روزهای گذشته اعلام کردند که به زودی موضوع تعیین سقف برای مهریه را در صحن علنی مجلس مطرح خواهند کرد.

گفتنی است که ایده اولیه این طرح در زمستان سال ۹۹ با استدلال اینکه مردان توان پرداخت مهریه‌های سنگین را با توجه به افزایش سرسام‌آور قیمت سکه ندارند، به میان آمد و وارد دستور کار کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شد.

گفتنی است که طراح این طرح، ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد است. موافقان این طرح به دنبال محمدود کردن سقف تعداد سکه طلا در مهریه و یافتن راهی به جز دادگاه و دادرسی در پروند‌ه‌های اینچنینی هستند.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر رئیس فراکسیون زنان مجلس یکی از مخالفان این طرح است. فاطمه قاسم‌پور در این خصوص می‌گوید: مسئله تعیین سکه نیست بلکه مسئله اصلی زنان و خانواده در موازنه حقوق است که باید با رویکردی اصولی و کارشناسی دنبال شود.

از طرفی فاطمه مقصودی، عضو دیگر هیأت رئیسه فراکسیون زنان مجلس از موافقان این طرح است و طبق گفته وی: تلاش طراحان اصلاح قانون مهریه این است که به طور قانونمندانه به این موضوع نظم داده شود. اگرچه هنوزمشخص نیست که سقف تعیین شده برای مهریه چه مقدار خواهد بود اما به نظر من با توجه به تورم و دیگر مشکلات، کنترل میزان مهریه منجر به تعدیل شدن پیامدهای ناشی از مهریه‌های سنگین خواهد شد.

خلیل بهروزی‌فر، دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس در این باره تصریح کرد: اصلاح قانون مهریه هنوز در دستور کار کمیسیون اجتماعی مجلس قرار نگرفته است. همچنین بررسی و جمع‌بندی نظر عمومی مجلس بر سر اهداف این طرح و طراحانش، به این زودی‌ها به نتیجه نخواهد رسید و از طرفی برای تصویب این طرح باید کارشناسان آن را با دقت بیشتری بررسی کنند و نباید شتاب‌زده عمل کرد.

به طور کلی به نظر می‌رسد که تعداد موافقان طرح تعیین سقف مهریه در کمیسیون‌های تخصصی، بیشتر از مخالفان است و آن‌ها مصمم هستند که این طرح را به زودی تصویب کنند. در حالی که هیچ توضیحی درباره اصلاح دیگر قوانین مانند حق طلاق، حق خروج از کشور و حق حضانت فرزند ارائه نمی‌کنند.

مرضیه محبی، فعال حقوق زنان و وکیل پایه یک دادگستری در مورد طرح مذکور گفت: اگرچه مهریه، زندگی مشترک را به جنگ میان طلبکار و بدهکار تبدیل می‌کند اما حذف آن به منزله تضعیف جدی موقعیت حقوق زنان و حذف تمام امکانات آن‌ها برای دفاع از حقوق خود در دادگاه‌های خانواده است. گرفتن این امکان بدون جبران آن در سویه زنان کار درستی نیست. این وضعیت تنها منجر به جدی‌تر شدن تضاد‌های اجتماعی و عمیق‌تر شدن ورطه تقابل میان زنان و مردان خواهد شد و همچنین جامعه را دستخوش دعوای بی‌پایان جنسیتی خواهد کرد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19808

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

1 دیدگاه

  1. Fateme roohi

    اینکه یه زن با این طرح موافقه با وجود کلی قانون چرت دیگه که هیچکس بهش توجهی نمیکنه واقعا دردناکه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com