جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قیمت‌گذاری دستوری

قیمت‌گذاری دستوری ؛ زیانی که به سهامداران تحمیل شد

03:00۰

 در حالی که طرح قیمت‌گذاری دستوری به منظور کنترل تورم به کار گرفته می‌شود، طبق بررسی‌ها این طرح منجر به ایجاد چالش‌های بزرگ‌تری برای اقتصاد کشور خواهد شد.

به گزارش اسپات نیوز، قیمت‌گذاری دستوری فرایندی است که طی آن به فروشنده‌ها رقم مشخصی اعلام می‌شود تا در آن قیمت کالا را به متقاضیان عرضه کنند. این روش یکی از راه‌کارهای کنترل تورم است. این راهکار درست برعکس شیوه‌ای است که در آن محصولات را در بازار رقابتی قیمت‌گذاری می‌کنند. به این معنا که رقابت در قیمت، نقطه مقابل این طرح است.

این روزها همه مخالف قیمت‌گذاری دستوری هستند، حتی کسانی که می‌خواهند به اجبار قیمت‌ها را کاهش دهند. همچنین این مسئله از اقدامی عملی به ژستی سیاسی، اقتصادی تنزل پیدا کرده است. در حالی که وضعیت اقتصاد کشور هیچ تغییری نکرده است.

در این بین صنایعی بیشتر تحت فشار هستند که بیشتر زیر سایه امر و نهی‌های دولتی قرار دارند و اختیارشان دست خودشان نیست. اخیرا گزارشی از سوی پژوهشکده پولی بانکی بانک مرکزی منتشر شده که در بخشی از آن جدول جالب توجهی وجود دارد. این گزارش اساسا به وضعیت اطلاعات صنعتی بر اساس اطلاعات شرکت‌های بورسی، تنظیم می‌شود.

بیشتر بخوانید:

روش‌شناسی تحقیق نیز به این صورت است که بر اساس اطلاعات ماهانه ۲۷۰ شرکت بورسی‌ای که بیش از نیمی از تولیدات صنعتی کشور را در اختیار دارند، وضعیت کلی صنعت تخمین زده می‌شود.

در جدول مذکور، عملکرد سودآوری شرکت‌ها به تفکیک صنایع در سه مقطع زمانی آورده شده است. در میان صنایع مهم شرکت‌های خودروسازی و ساخت قطعات، بدترین وضعیت را از نظر سود‌آوری داشته‌اند، به نحوی که تنها صنعتی بوده‌اند که جمع سود خالص شرکت‌های آن منفی بوده است.

گفتنی است که در سایر صنایع نیز یک نکته واضح به چشم می‌خورد، اینکه صنایع دارویی و غذایی با توجه به قیمت‌گذاری‌های دولتی، رشد سود اسمی کمتر از تورم داشته‌اند؛ این عدد برای صنعت غذایی حتی منفی هم هست. این مسئله به طور قطع در بلند‌مدت برای این صنایع مشکل‌آفرین خواهد بود.

محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص گفت: اگر مشکل قیمت‌گذاری دستوری حل نشود، به زودی اقتصاد ایران صرف‌نظر از چالش‌هایی که با آن مواجه است با بحران‌های جدی‌تری از جمله ورشکستگی صنایع بزرگ هم مواجه خواهد شد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19798

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com