جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

معرفی تیم اقتصادی رئیسی

معرفی تیم اقتصادی رئیسی ؛ سکانداران دولت سیزدهم

04:54۰

به گزارش اسپات نیوز، تیم اقتصادی دولت سیزدهم به غیراز رئیس کل بانک مرکزی که تا کنون انتخاب نشده، تکمیل شده است. در این گزارش به معرفی تیم اقتصادی رئیسی می‌پردازیم.

محمد مخبر

تیم اقتصادی دولت رئیسی تحت فرماندهی محمد مخبر تشکیل شده است. محمد مخبر به عنوان مسئول نهادی که ساخت واکسن برکت را به عهده داشت، بیشتر در معرض رسانه‌ها قرار گرفت. ریاست ستاد اجرایی فرمان امام، آخرین فعالیت اجرایی اون پیش از معاون اولی رئیس جمهور است.

مخبر از سال ۱۳۸۶ با حکم رهبری به ریاست این نهاد منصوب شد. معاونت بازرگانی و حمل و نقل بنیاد مستضعفان، ریاست هیئت مدیره بانک سینا و معاون استانداری خوزستان از سوابق اجرایی معاون اول رئیس جمهور در گذشته است. از سوابق تحصیلی وی می‌توان به لیسانس رشته مهندسی برق، فوق لیسانس مدیریت با گرایش سیستم‌ها و دکترای مدیریت و برنامه‌ریزی توسعه اقتصادی اشاره کرد.

گفتنی است مخبر جایگزین معاونی شد که مقطع کارشناسی خود را در رشته فیزیک و کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف گذرانده بود.

بیشتر بخوانید:

فرهاد رهبر

فرهاد رهبر در حال حاضر دستیار اقتصادی رئیس جمهور است. فردی که از زمان آغاز به کار دولت، شایعات او را بر همه صندلی‌های مهم نشاند اما سرانجام هفته پیش حکم او به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی تصویب شد.

فرهاد رهبر دانش‌آموخته دکترای اقتصاد نظری از دانشگاه تهران است و ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، ریاست دانشگاه آزاد اسلامی و ریاست دانشگاه تهران را در کارنامه مدیریتی خود دارد.

در دولت روحانی این مسئولیت بر عهده مسعود نیلی، دکترای اقتصاد از دانشگاه منچستر انگلستان بود. او تا سال ۱۳۹۷ مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور بود اما بعد از مخالفت با وارد شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی به اقتصاد ایران، از سمت خود استعفا داد.

عادل آذر

او در هفته گذشته با حکم رئیس‌جمهور، مشاور رئیس جمهور و رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی( موسسه نیاوران) شد. عادل آذر دکترای مدیریت گرایش پژوهش عملیاتی از دانشگاه تهران را دارد و از سوابق کاری وی می‌توان به نمایندگی مجلس، ریاست مرکز آمار ایران و ریاست دیوان محاسبات کشور اشاره کرد.

محمد نهاوندیان پیش از عادل آذر ریاست این موسسه را بر عهده داشت. او که زمانی ریاست اتاق بازرگانی ایران را عهده‌دار بود، دکترای تخصصی خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا دریافت کرد و همچنین در دولت دوازدهم معاون اقتصادی رئیس‌جمهور بود. صندلی‌ای که در حال حاضر محسن رضایی به آن تکیه زده است.

محسن رضایی

او معاون اقتصادی رئیس جمهور در دولت سیزدهم است. محسن رضایی از نخستین فرماندهان سپاه پاسداران بود و در مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد، مطالعات خود را بر روی سیاست‌های پولی و بانکی متمرکز کرد و در نهایت دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه تهران دریافت کرد.

گفتنی است که در دولت روحانی معاونت اقتصادی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی و ریاست موسسه نیاوران بر عهده یک شخص بود اما در دولت رئیسی، علاوه بر معاون اقتصادی برای دو جایگاه دیگر نیز دو شخص متفاوت در نظر گرفته شده است. به عبارت دیگر یک پست در دولت روحانی به سه پست در دولت رئیسی تبدیل شده است.

احسان خاندوزی

خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در دولت رئیسی که بر صندلی فرهاد دژپسند نشست. او پیش از این به عنوان نماینده مجلس و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی فعالیت می‌کرد، فارغ‌التحصیل دکترای اقتصاد از دانشگاه علوم تحقیقات است. از نخستین سوابق اجرایی مهم او میتوان به مدیر کل اقتصادی مرکز پژوهشگاهی مجلس اشاره کرد. او همچنین در سال ۹۳ به عضویت هیئت علمیه دانشگاه علامه طباطبایی درآمد و یک سال پس از آن کتاب اقتصاد ایران را تالیف کرد. پیش از خاندوزی، فرهاد دژپسند این مسئولیت را به عهده داشت. دژپسند تحصیلات آکادمیک خود را در مقطع کارشناسی اقتصاد نظری و کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی در دانشگاه شهید بهشتی گذراند.

مسعود میرکاظمی

او جایگاه رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور را در دولت سیزدهم دارد. میرکاظمی دکترای مهندسی صنایع از دانشگاه تربیت مدرس را دارد. وزیر بازرگانی، وزیر نفت و نمایندگی مجلس از سوابق اجرایی مدیریت او است.محمدباقر‌نوبخت که پیش از این مسئولیت را به عهده داشت، دانش‌آموخته دکترای اقتصاد از دانشگاه اسکاتلند و دکترای مدیریت از دانشگاه آزاد اسلامی را داشت.نوبخت پیش از ریاست سازمان برنامه و بودجه، معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک تحت ریاست حسن روحانی را بر عهده داشت.

هم اکنون با تعیین رئیس کل بانک مرکزی معرفی تیم اقتصادی رئیسی تکمیل خواهد شد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19801

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com