جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

واردات خودروهای خارجی

واردات خودروهای خارجی در مجلس رای آورد!

03:00۰

نمایندگان مجلس، پس از اصلاح ماده ۴ طرح ساماندهی صنعت خودرو  توسط کمیسیون صنایع و معادن با واردات خودروهای خارجی موافقت کردند.

به گزارش اسپات نیوز، به دنبال اصلاحات کمیسیون صنایع و معادن در ماده ۴ طرح ساماندهی صنعت خودرو، نمایندگان با واردات خودروهای خارجی موافقت کردند.

در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، نمایندگان با ۱۷۲ رای موافق، ۳۸ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۴۳ نماینده حاضر در صحن علنی با اصلاحات کمیسیون صنایع و معادن در ماده ۴ طرح ساماندهی صنعت خودرو در مورد واردات خودرو با هدف تامین نظر شورای نگهبان موافقت کردند.

ماده ۴ به این صورت اصلاح می‌شود: هر شخص حقیقی یا حقوقی قادر است به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا دیگر کالاها و یا خدمات مرتبط با تمامی صنایع نیرو محرکه و یا به وسیله واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودروی بنزینی یا گازسوز با برچسب ب و بالاتر و یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره و یا بالاتر بر اساس گواهی‌های استاندارد معتبر، معادل ارزش صادراتی خود اقدام کند. تبصره‌های این ماده به شرح زیر است:

تبصره ۱: واردات موجود در این ماده، نباید هیچگونه تعهد ارزی جدیدی برای کشور ایجاد کند.

تبصره ۲: حداکثر تعداد خودروهای مجاز وارداتی، هر ۶ ماه بر اساس کمبود عرضه نسبت به تقاضای موثر خودروی سواری طی یک سال گذشته توسط شورای رقابت بررسی می‌شود.

تبصره ۳ : منحصر کردن و یا ارائه خدمات پس از فروش، صرفا از خودروسازان خارجی ممنوع است و سایر قوانین مربوط به این مسئله توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می‌شود

تبصره ۴: واردات مجدد اقلام ذکر شده در این ماده ممنوع و به منزله کالای قاچاق است.

تبصره ۵: واردات خودروهای کار کرده به شرطی که بیش از ۳ سال از تاریخ تولید آنها نگذشته باشد، مجاز است.

بیشتر بخوانید:

سید مصطفی آقامیرسلیم در این خصوص گفت: با استناد به اصل ۱۱۰ قانون اساسی و سیاست‌های تقویت تولید، دوشنبه هفته گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام با این مسئله مخالفت کرد، بر اساس این طرح حتی واردات خودروهای معمولی گازسوز نیز آزاد شده است.

وی همچنین افزود: در صورتی که واردات بر اساس طرح مذکور انجام شود، از تولید داخلی جلوگیری شده و جوانانی که در حال فعالیت در این زمینه هستند را دلسرد خواهد کرد.

او همچنین در خصوص اصلاحات کمیسیون گفت: هم اکنون خودروهای خارجی در کشور به ۸ برابر نرخ جهانی رسیده است، چرا که قاعده و قانونی برای واردات خودرو وجود ندارد.

از سوی دیگر ایزدخواه، نماینده مجلس دولت یازدهم در این خصوص گفت: در این طرح تلاش شده تا اصلاحات واردات به نحوی تنظیم شود که بازار ملتهب نشود، به گونه‌ای که خودروهای خارجی ۸ برابر ارزش واقعی معامله نشوند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19824

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com