جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

اختلاف نظر در مورد سند خودرو

قوه قضاییه: اختلاف نظر در مورد سند خودرو به مجلس ارجاع داده شود

03:007۰

به گفته سخن‌گوی قوه قضاییه، اختلاف نظر در مورد سند خودرو در واقع بر سر ماده ۲۹ است و تفسیر قانون عادی نیز بر عهده مجلس است و باید به آن ارجاع داده شود.

به گزارش اسپات نیوز، در حالی که همواره اختلاف بر سر ثبت سند مالکیت خودرو در مراکز تعویض پلاک و دفاتر اسناد رسمی وجود داشته است، این اختلافات هیچ نفعی برای مردم نداشته و تنها موجب اتلاف وقت و افزایش هزینه برای آن‌ها بوده است.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضاییه در خصوص اختلاف پیش‌آمده بر سر اعتبار برگ سبز خودرو گفت: « اختلاف نظر در مورد سند خودرو بهتر است از طریق مجلس رفع شود چراکه اختلاف نظر در مورد ماده ۲۹ است و تفسیر قانون عادی نیز بر عهده مجلس شورای اسلامی است که باید در این خصوص نظر تفسیری خواسته شود و ما بر اساس نظر مجلس، اقدام کنیم.»

بیشتر بخوانید:

به تازگی رئیس کانون سردفتران ضمن رد گفته‌های دادستان کل کشور اعلام کرد که برگ سبز خودرو سند مالکیت محسوب نمی‌شود.

علی خندانی دراین خصوص گفت:« بخشنامه دادستان کل کشور از رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری صادر شده که اصلاً ارتباطی به اینکه مردم به دفاتر مراجعه کنند یا نه، ندارد. ما بخشنامه دادستان کل کشور مبنی بر آنکه الزامی به تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی نیست را قبول نداریم.».

وی با اشاره به ماده ۱۲۷۸ قانون مدنی ادامه داد: « تنظیم و ثبت اسناد رسمی باید در ادارات ثبت و دفاتر رسمی و نزد مأمورین صلاحیت‌دار انجام شود. غیر از این دو مجموعه کسانی که وارد عرصه تنظیم سند رسمی می‌شوند باید دارای صلاحیت باشند؛ مانند ثبت احوال که شناسنامه صادر می‌کند و نیروی انتظامی که گواهینامه و گذرنامه صادر کند. طبق این ماده قانونی مأمورین نمی‌توانند در موضوعی غیر از صلاحیت خود، سند رسمی صادر کنند.»

از سوی دیگر دادستان کل کشور ضمن اشاره به غیرقانون بودن ممانعت دفاتر اسناد رسمی برای صدور وکالت فروش خودرو به بهانه پرداخت تمامی هزینه‌ها اعلام کرد: با هماهنگی وزارت اقتصاد، سامانه دریافت مالیات انتقال خودرو در مراکز تعویض پلاک پلیس راهور به زودی رونمایی شده تا دیون مردم به دولت پرداخت گردد.

اتحادیه خودرو تهران از صدور برگ سبز خودرو به عنوان سند رسمی حمایت می‌کند

اتحادیه خودرو تهران به اعضای اتحادیه اعلام کرد که برای سند خودرو همان برگ سبز کافیست. با توجه به ابطال بندهای ۲ و ۳ بخشنامه معاونت امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، درباره اجباری یا اختیاری بودن تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی کشور، برگ سبز خودرو به عنوان سند مالکیت تلقی و نقل و انتقال خودرو با ثبت مشخصات متعاملان و مشخصات خودرو در إدارات راهنمایی و رانندگی بلامانع است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19893

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com