جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

اوراق سلف مسکن

اوراق سلف مسکن چیست؟ همه چیز در مورد «مسکن متری»

02:51۱

در حالی که با رشد تورم خرید مسکن به خواسته‌ای دست نیافتنی تبدیل شده، اوراق سلف مسکن و خرید مسکن متری تا چه حد می‌تواند چاره‌ساز باشد؟

به گزارش اسپات نیوز، روزبه ظهیری، کارشناس و فعال حوزه مسکن در خصوص چگونگی عملکرد اوراق سلف مسکن گفت: اگر برای مثال خانواده‌ای را در نظر بگیریم، اگر این خانواده امکان پس‌انداز سالی ۱۰ میلیون تومان را داشته باشد، ۲۰ میلیون تومان متوسط قیمت مسکن باشد و خانواده مذکور امکان خرید ۵ متر را داشته باشد، این اطمینان وجود دارد که اگر تورم رشد بیشتری داشته باشد، ۵ متر خریداری شده شما نیز مشمول آن می‌شود. به این ترتیب شما می‌توانید سالانه ۵ متر خریداری کنید و بعد از یک بازه زمانی ۱۰ الی ۱۲ ساله می‌توانید این ۵ متر را به یک واحد مسکونی کامل تبدیل کنید. بنابراین اگر مدلی ارائه شود که از این ظرفیت بهره‌مند شود، مشکل مسکن حل خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

ظهیری در خصوص اوراق سلف گفت: در ابتدا کلمه سلف‌خری مطرح می‌شود، این عبارت به معنای نوعی از پیش‌خرید است که شما با نرخ ثابت تعیین می‌کنید که کالای خود را در مدتی معین در آینده تحویل بگیرید. نکته‌ای که در این میان وجود داد این است که قانون سلف‌خری که در مورد سایر کالاها وجود دارد در مورد مسکن قابل اجرا نیست چرا که اگر مسکن قابل تحویل در ۳ الی ۶ ماه باشد، با مکانیسم خرید و فروش معمولی تفاوتی نخواهد داشت.

وی در ادامه افزود: در بازار اوراق بهادار ابزاری برمبنای قرارداد سلف، تحت عنوان اوراق سلف طراحی شده است. اوراق سلف به این معناست که شما دارایی خود را مبنا قرار می‌دهید و بر روی آن اوراقی منتشر می‌کنید. گفتنی است که ز سال ۹۳ اولین اوراق سلف منتشر شد که بر اساس آن شما در یک سال بعد از خرید این اوراق و به پشتوانه آن سودی به شما تعلق می‌گیرد. به این ترتیب که شما یک سال پس از خرید این اوراق با برگرداندن آن سود شما قابل دریافت است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19869

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

1 دیدگاه

  1. Mohaddese aletaha

    ده تا دوازده سال ! یه جوری میگن انگار میگن یک تا دو روز

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com