جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

ساخت مسکن توسط دولت

تاثیر ساخت مسکن توسط دولت بر قیمت مصالح ساختمانی

02:56۰

علی سعدوندی با بررسی تمامی جوانب طرح ساخت ساخت مسکن توسط دولت به تاثیر آن بر بازار مسکن، مصالح ساختمانی و اجاره‌نشینان اشاره می‌کند.

علی سعدوندی، تحلیلگر اقتصادی در خصوص طرح ساخت یک میلیون مسکن توسط دولت گفت: سوالی که در این میان مطرح است این است که آیا ظرفیت کارخانه‌های سیمان و فولاد کشور برای ساخت یک میلیون مسکن پاسخگو هست؟ بله صد در صد این کارخانه‌ها پاسخگوی چنین نیازی هستند. گفتنی است که در صورتی که به خود مردم اجازه ساخت مسکن را بدهیم، این اتفاق منجر به گسترش کارخانه‌های مذکور خواهد شد اما اگر بودجه نداشته باشیم و بخشی از آن را از پایه پولی تامین کنیم و بخش دیگر را نیز از طریق سرکوب قیمت‌ها جبران کنیم، به کارخانه‌هایی که هم‌اکنون در حال فعالیت هستند نیز آسیب خواهیم زد.

وی در ادامه افزود: در طی ده سال گذشته، به ندرت صنایعی داشتیم که پیشرفت کرده باشند. تنها صنایع پتروشیمی، سیمان و فولاد، اضافه سرمایه داشته و رشد کرده‌اند. با استفاده از روش سرکوب قیمتی حتی این صنایع نیز مستهلک شده و از بین خواهند رفت.

بیشتر بخوانید:

وی با اشاره به صنعت نساجی در گذشته گفت: ما در گذشته تولیدکننده محصولات نساجی بودیم و این مسئله جز افتخاراتمان محسوب می‌شد و اسامی و برندهای شناخته شده‌ای در این زمینه داشتیم اما سیاست‌های کلانی در پیش گرفته شد که به دنبال آن‌ها صنعت نساجی کشور رو به ازمهلال رفت و دولت باید در نظر داشته باشد که ساخت یک میلیون واحد مسکونی به قیمت از بین رفتن برخی صنایع تمام نشود.

سعدوندی در ادامه گفت: حتی اگر فرض را بر این بگیریم که ۴ میلیون واحد مسکونی ساختیم، نیاز است که بازار نیز مسکن تولید کند. به عقیده من اگر ساخت این چهار میلیون مسکن به درستی برنامه‌ریزی نشود، انگیزه ساخت مسکن توسط بخش خصوصی تضعیف خواهد شد. از سوی دیگر باید در نظر داشت که آیا با ساخت این تعداد مسکن، تاثیر مثبتی بر جامعه و وضع مسکن در آینده خواهیم گذاشت؟ آیا وضع متساجران بهتر یا بدتر شده است؟ اگر دولت مطالعه‌ای انجام داده و به این نتیجه رسیده، نیاز است که این مطالعه را در اختیار کارشناسان و عامه جامعه قرار دهد تا به این ترتیب به تمام نگرانی‌ها، ابهامات و سوالات در خصوص این طرح پاسخ دهد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19875

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com