جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

تخلف در پیش‌فروش تارا

تخلف در پیش‌فروش تارا ؛ مصوبه شورای رقابت بین هوا و زمین

03:00۱

بر اساس مصوبه شورای رقابت، پیش‌فروش خودرو با قیمت نا‌مشخص غیرقانونی است و اکنون تخلف در پیش‌فروش تارا توسط ایران خودرو، بحث‌برانگیز است.

به گزارش اسپات نیوز، گروه صنعتی ایران خودرو امروز اطلاعیه‌ای مبنی بر اینکه پیش فروش محصول جدید این شرکت خود با نام «تارا»، بدون اعلام نرخ قطعی، منتشر کرد.

طرح پیش‌فروش خودرو تارا از امروز، ۲۸ شهریورماه به مدت ۳ روز اجرا و محصولات تولیدی از اردیبهشت تا مهر ۱۴۰۱ به مشتریان تحویل داده می‌شود.

محصول جدید ایران‌خودرو با پرداخت ۱۴۰ میلیون تومان به عنوان پیش‌پرداخت، عرضه خواهد شد و بر اساس اطلاعیه این شرکت، قیمت نهایی خودرو در دعوتنامه‌ها اعلام خواهد شد. این در حالی است که حدود یک ماه پیش در مصوبه چهارصد و هفتاد و سومین جلسه شورای رقابت مبنی بر شرایط ثبت‌نام و قرعه‌کشی خودرو توسط شرکت‌های خودروساز داخلی تصمیماتی اتخاذ شده بود.

بیشتر بخوانید:

بر این اساس، اعضای شورای رقابت در رابطه با نحوه اقدام خودروسازان در موضوع پیش فروش خودرو به استناد ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با اکثریت آراء موافقت کردند، چنانچه مراجع ذی‌صلاح در رابطه با خودروهای انحصاری مشمول دستورالعمل قیمت شورا، با پیش‌فروش خودرو موافقت کنند به نسبت مبلغ پرداختی بابت پیش‌پرداخت، هر مشتری درصدی از قیمت رسمی خودرو را در زمان ثبت نام (نسبت به قیمت کارخانه) پرداخت کرده است.

طبق مصوبه شورای رقابت، در این صورت سهمی از خودرو که پیش پرداخت آن قبلاً انجام شده مشمول هیچگونه تورم قیمتی احتمالی نمی‌شود و صرفاً بقیه سهم باقیمانده مشمول تورم بخشی احتمالی خواهد بود.

طبق مصوبه شورای رقابت، خودروهایی که قیمت آن تعیین نشده حق پیش فروش نخواهند داشت. به این ترتیب مشخص نیست تخلف در پیش‌فروش تارا بر چه اساسی صورت گرفته است؟

در حالی مبلغ پیش‌پرداخت برای ثبت‌نام در طرح پیش فروش تارا ۱۴۰ میلیون تومان تعیین شده است که این خودرو در بازار ۳۷۰ میلیون تومان قیمت دارد و قیمت تارا در کارخانه نیز حدود ۲۹۰ میلیون تومان و ۶۵۰ هزار تومان است. فعالان بازار معتقدند که قیمت این خودرو به دلیل عرضه تازه در بازار، مشخص نیست و احتمالا با افزایش عرضه تارا به بازار آزاد، کمی تعدیل می‌شود و قیمت تارا کاهش پیدا می‌کند.

انتهای پیام

آخرین اخبار مربوط به حوزه خودرو را در کانال تلگرام «اسپات نیوز» دنبال کنید.

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19957

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

1 دیدگاه

  1. متخصص رمزارز

    نمیدونم چرا هر اتفاقی تو این بازار خودرو کوفتی میوفته همیشه به نفع تولیدکننده هست

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com