جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مخالفت با واردات خودرو

شورای نگهبان روی شایعه مخالفت با واردات خودرو مهر تایید می‌زند؟

03:03۱

در حالی که سه روز پیش نمایندگان مجلس طرح ساماندهی خودرو را تصویب کردند، اکنون میرسلیم به دنبال جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، صحبت از مخالفت با واردات خودرو توسط شورای نگهبان به میان می‌آورد.

سه روز پیش نمایندگان مجلس طرح ساماندهی صنعت خودرو را تصویب کردند و بر اساس این طرح هر شخص حقوقی یا حقیقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو، قطعات خودرو و یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه یا از طریق واردات بدون انتقال ارز، خودرو تمام برقی، دونیرویی یا خودرو بنزینی یا گازسوز با برچسب انرژی بی یا بالاتر وارد کنند.

گفتنی است که این طرح پیش ازین نیز با تفاوت‌هایی با طرح فعلی به شورای نگهبان رفته بود اما برگشت خورد و اینبار نمایندگان آن را با اصلاحات جدیدی تصحیح کردند و به شورای نگهبان فرستادند.

بیشتر بخوانید:

در روزی که این طرح در مجلس تصویب شد، وزیر صنعت، معدن و تجارت، اعلام کرده بود که دولت در حال حاضر برنامه‌ای برای واردات خودرو ندارد. از سوی دیگر به نظر می‌رسد این طرح اینبار هم با مخالفت‌هایی روبه‌رو شده، چرا که نماینده مردم بانه نیز در این خصوص گفت: قرار نیست با این مصوبه اتفاق خاصی بیفتد، چون ما صادرات خاصی نداریم. مجلس واردات خودرو خارجی را بدون تعهد ارزی و با صادرات قطعات خودرو مصوب کرده است. این در حالیست که صادرات ما بسیار کمتر از تصور است.

به گفته بهزاد رحیمی، افزایش واردات خودروهای خارجی و به دنبال آن، کاهش قیمت، تنها در صورتی ممکن است که تولیدکننده‌های داخلی، تولیدات خود را به نحوی ارتقا دهند تا قابل صادر شدن به کشورهای همسایه باشد تا به این منظور بتوانند به جای وارد کردن ارز به داخل کشور، خودرو وارد کنند.

مصطفی میرسلیم، عضو کمیسیون اصل نود مجلس در خصوص مخالفت با واردات خودرو اظهار کرد: در جلسه برگزار شده در مجمع تشخیص مصلحت نظام با این موضوع مخالفت شده است. در این جلسه اعلام شده این طرح موجب تشویق تولید و اشتغال جوانان نمی‌شود و موجب سرخورده شدن و لطمه دیدن جوانان خواهد شد. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود که شورای نگهبان نیز با این طرح مخالفت کند.

از سوی دیگر امروز داوود دانش‌جعفری، عضو دیگر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مخالفتی که میرسلیم از آن سخن به میان می‌آورد، مربوط به یک مورد اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان در سال گذشته در خصوص خودروهای برقی و هیبریدی بوده، زیرا مجلس معتقد بوده واردات اینگونه خودروها باید از پرداخت عوارض گمرکی و تعرفه واردات معاف شود.

دانش‌جعفری در ادامه صحبت‌هایش به این نکته اشاره کرده که اظهار نظر آقای میرسلیم، نظر مجمع نیست و تنها نظر شخصی خود ایشان است.

انتهای پیام

آخرین اخبار مربوط به اخبار حوزه خودرو را در کانال تلگرام «اسپات نیوز» دنبال کنید.

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19946

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

1 دیدگاه

  1. Mohammad ashourifar

    آخر نفهمیدیم تصویب شد رد شد چی شد؟ هر کی یه سازی میزنه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com