جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

پیش‌فروش تارا

دهن‌کجی ایران‌خودرو به مصوبه شورای رقابت؛ پیش‌فروش تارا لغو می‌شود؟

04:55۰

یک کارشناس حوزه خودرو گفت: «در صورتی که شرایط ایران خودرو در پیش‌فروش خودرو تارا تغییر نکند، شورای رقابت باید پیش فروش این خودرو را لغو کند.»

به گزارش اسپات نیوز، یکی از مباحث داغ امروز محافل خودرویی معطوف به شایعه تخلف ایران‌خودرو در پیش‌فروش «تارا» بدون توجه به مصوبه شورای رقابت است.

سپهر زنگنه کارشناس حوزه خودرو در این خصوص به «اسپات‌ نیوز» گفت: «طرح پیش‌فروش خودرو تارا، تخلف به نظر می‌رسد. این در حالی است که  شورای رقابت هفته گذشته طی بیانیه‌ای اعلام کرد که از مصوبه خود کوتاه نخواهد آمد. بنابراین در صورتی که قیمت پیش‌فروش این خودرو اعلام نشده باشد، این اقدام ایران‌خودرو تخلف محسوب می‌شود. از طرفی شورای رقابت اعلام کرده که ۵۰ درصدی که به عنوان پیش پرداخت دریافت می‌شود (۱۴۰ میلیون تومان) در هر صورت باید به عنوان ۵۰ درصد قیمت اولیه حساب شود اما خودروسازان زیر بار این مصوبه نیز نرفتند.»

بیشتر بخوانید:

پیش‌فروش تارا باید لغو شود

وی در ادامه افزود:«در صورتی که شرایط ایران خودرو در پیش‌فروش خودرو تارا تغییر نکند، شورای رقابت باید آن را لغو کرده و یا جریمه‌ای برای ایران‌خودرو در نظر بگیرد. پیش از این نیز سابقه داشته که جریمه‌ای برای چنین شرکت‌هایی در نظر گرفته شود که برای مثال به این صورت بود که اگر به سایپا اجازه افزایش فروش می‌دادند، ایران‌خودرو از آن محروم می‌شد.»

 آزادسازی واردات اجرایی می‌شود؟

سپهر زنگنه در خصوص طرح آزادسازی خودرو گفت: «با وجود وضعیت فعلی، طرح آزادسازی خودرو انجام نخواهد شد چرا که علاوه بر مخالفین دیگر، آقای میرسلیم نیز با این طرح مخالفت کردند و روز گذشته هم توئیتی در خصوص مخالفت شورای عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام با آزادسازی واردات خودرو منتشر شد که البته، منبع موثقی نداشت. ظاهرا این شورا بالادست شورای نگهبان است. اگر این دو مخالف این طرح باشند، با توجه به سابقه‌ای که دارند، متاسفانه این طرح کلا لغو می‌شود. از طرفی تبصره واردات ماشین‌های دست دوم می‌توانست به اندازه زیادی تاثیرگذار باشد و اگر این تبصره حذف شده باشد، این طرح تاثیری بر بازار خودروهای زیر ۲ میلیارد تومان نخواهد داشت اما ممکن است قیمت ماشین‌های بالای دو میلیارد که ماشین‌های دارای حباب قیمتی هستند، تا حدودی تعدیل شود.

چشم‌انداز بازار خودرو با ادامه وضعیت کنونی

زنگنه در تشریح وضعیت بازار خودرو با ادامه وضعیت فعلی گفت: مشخص است که با سیستمی که در چند سال اخیر به کار گرفته شده و تاکید بر آن ادامه دارد، در واقع خودروهای مونتاژی چینی، بخش ماشین‌های لوکس وارداتی را به خود اختصاص داده است. پیش از این قیمت ماشین‌هایی مانند النترا و سراتو از ۱۳۰ الی ۱۴۰ میلیون تومان آغاز می‌شد و قیمت یاریس از آن هم کمتر بود. قیمت ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون در اختیار ماشین‌های چینی بود و زیر ۵۰ میلیون نیز به خودروهای داخلی اختصاص داشت، اما اکنون تمامی این قیمت‌ها حدودا ۱۰ برابر شده است. به این معنا که قیمت خودروهای داخلی ۱۵۰ میلیون تومان، قیمت ماشین‌های وارداتی قدیمی ۱ میلیارد به بالا و ماشین‌های چینی نیز فاصله قیمتی میان خودروهای داخلی و وارداتی قدیمی را پر خواهند کرد. به این ترتیب، قیمت‌ها از ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیون تومان شروع شده و تا ۱ میلیارد و ۴۰۰ می‌رسند.

وی همچنین با اشاره به این مسئله که محصول آینده مدیران خودرو قرار است با قیمت ۱ میلیارد و ۴۰۰ به بازار عرضه شود، گفت: «این فاصله را با خودروهای چینی پر کرده‌اند و به هیچ‌عنوان حاضر به کنار کشیدن نیستند. در صورت بازگشت خودروهای وارداتی، عملا این بازه از چنگ چینی‌ها خارج خواهد شد.»

سپهر زنگنه در پایان تصریح کرد: «چشم‌انداز شخصی من این است که اگر برجام اجرا و نرخ دلار تعدیل شود، ممکن است قیمت‌ها در بازار داخلی و مونتاژی کاهش پیدا کرده و واردات تا حدی آزاد شود اما اگر برجام امضا و دلار تعدیل نشود و قرار باشد با همین شرایط ادامه دهند، شرایط موجود وخیم‌تر و فشار بیشتری بر قشر ضعیف وارد خواهد شد. در حال حاضر ماشین زیر ۲۰۰ میلیون تومان تولید نمی‌شود و با این وضع قشر متوسط تنها می‌توانند ماشین ایرانی و قشر مرفه ماشین چینی و قشر ضعیف انتخابی به جز موتورسیکلت ندارند که آن هم چون امکان صدور گواهی‌نامه برای خانم‌ها وجود ندارد، عملا استفاده ار آن برای ۵۰ درصد جامعه ممکن است.»

انتهای پیام

آخرین اخبار مربوط به حوزه خودرو را در کانال تلگرام «اسپات نیوز» دنبال کنید.

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=19996

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com