جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

ورشکستگی بانک ملی

ورشکستگی بانک ملی صحت دارد؟

03:00۰

نسبت زیان انباشته به سرمایه بر اساس ماده ۱۴۱ قانون تجارت خبر از ورشکستگی بانک ملی می‌دهد اما آیا چنین چیزی ممکن است؟

به گزارش اسپات نیوز، احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد به وعده انتشار صورت‌های مالی بانک‌ها عمل کرد. اولین بانکی که توسط وزیر اطلاعاتش آشکار شد، بانک ملی است.

گفتنی است که اطلاعات بانک ملی برای کسانی که در زمینه اقتصاد و بورس فعالیت می‌کنند، جذاب و خواندنی است.

نکات بسیار جالبی در ترازنامه بانک ملی وجود دارد. مورد اول: مطالبات این بانک از دولت به مبلغ ۶۵ هزار میلیارد تومان است. بدهی‌ای که نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایشی ۲۰ درصدی داشته و بار بدهی دولت به بانک ملی را سنگین‌تر کرده است.

بیشتر بخوانید:

یکی از درشت‌ترین ارقامی که در ترازنامه بانک خودنمایی می‌کند، تسهیلات اعطای مطالبات از بخش غیردولتی است که رقم آن حدود ۲۷۰ هزار میلیارد تومان است.

این در حالیست که موجودی نقد این بانک ۵۰ هزار میلیارد تومان و سپرده‌های مشتریان نزد بانک ملی برابر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. بانک ملی از محل درآمد تسهیلات، رقمی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشته است اما هزینه ۴۱ هزار میلیارد تومانی‌اش در هزینه سود سپرده‌ها باعث شده تا حدود  ۱۶۰۰ میلیارد تومان کسری داشته باشد. اگرچه این کسری نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ حدود ۷۰ درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر بانک ملی در جمع درآمدهای عملیاتی عملکرد درخشانی داشته است. درآمد ۱۵ هزار میلیاردی سال ۹۹ رشدی ۳۰ برابری را برای این بانک فراهم کرده است.

نکته نگران‌کننده در صورت مالی بانک ملی مربوط به سود و زیان انباشته است. جایی که میزان زیان انباشته در پایان سال ۱۳۹۹ به بیش از ۶۷ هزار میلیارد تومان رسیده، عددی که بیش از ۷۲ درصد سرمایه ۹۲ هزار میلیاردی بانک را شامل می‌شود.

این بدهی بانک ملی را مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت می‌کند و باید ورشکسته اعلام شود. مگر اینکه با تجدید ارزیابی سرمایه مشخص شود که سرمایه این بانک از بدهی‌اش بیشتر است و یا اینکه از محل آورده سهام‌داران، مابه‌التفاوت موجود جبران گردد. به نظر می‌رسد بازبینی این ارزیابی به راحتی مشکل شایعه ورشکستگی بانک ملی را حل خواهد کرد.

کارشناسان معتقدند این روند باید ادامه‌دار شود و تنها به بانک‌های دولتی محدود نباشد و حسابرسی بانک‌های خصوص نیز در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام

آخرین اخبار مربوط به بانک‌ها را در کانال تلگرام «اسپات نیوز» دنبال کنید.

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=20023

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com