جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

وام ۳۰۰ میلیونی مسکن

چه کسانی مشمول وام ۳۰۰ میلیونی مسکن می‌شوند؟

03:003۰

در حالی که مجلس به تازکی مصوبه پرداخت وام ۳۰۰ میلیونی مسکن را تصویب کرده، بر أساس مصوبه ابلاغی بانک مرکزی، سقف وام مسکن کاهش یافته است.

به گزارش اسپات نیوز،مجلس اخیرا مصوبه پرداخت وام ۳۰۰ میلیونی ساخت مسکن را تصویب کرده است اما بر اساس مصوبه ابلاغی بانک مرکزی به کلیه بانک‌ها، سقف وام ساخت مسکن کاهش یافته است.

بر اساس تصویب مجلس و بانک مرکزی ، وام ساخت مسکن به کلیه افراد فاقد مسکن تعلق می‌گیرد اما اعتبار لازم برای این وام تنها مشمول ۱.۲ میلیون نفر می‌شود. برای همین متقاضیان دریافت وام ساخت مسکن باید در سامانه‌های وزارت راه و شهرسازی ثبت‌نام کنند. این وزارتخانه مشمولان دریافت این وام را شناسایی و آنها را به بانک معرفی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

گفتنی است که هنوز سامانه ثبت‌نام وام ۳۰۰ میلیونی ساخت مسکن مشخص نشده و شرایط متقاضیانی که در اولویت دریافت این وام قرار دارند نیز اعلام نشده است.

شایان ذکر است که در فروردین سال جاری نیز موضوع پرداخت وام ۳۰۰ میلیونی ساخت مسکن مطرح شد اما این وام با انتقادات زیادی مواجه بود. چرا که متقاضیان معتقد بودند که این ۳۰۰ میلیون تومان حتی هزینه خرید زمین را هم پوشش نخواهد داد.

به این ترتیب آن زمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد «متقاضیان واجد شرایط باید برای تامین زمین یا از بافت فرسوده استفاده کنند یا از شرایط وزارت راه و شهرسازی به منظور استفاده از زمین‌های اجاره ۹۹ سال با هزینه بسیار کم بهره ببرند.»

بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی، کلیه بانک‌های کشور موظف به پرداخت وام ساخت مسکن هستند. بر اساس این دستورالعمل ۲۷ بانک فعال در کشور شامل کلیه بانک‌های دولتی، خصوصی و موسسات مالی و اعتباری مکلف به پرداخت وام ساخت مسکن هستند.

در ابتدا قرار بود مبلغ وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیون تومان باشد اما ابلاغیه بانک مرکزی به بانک‌های نشان می‌دهد که سقف وام ساخت مسکن در شهرها ۲۵۰ میلیون تومان و در روستاها ۱۰۰ میلیون تومان است.

براساس قانون مصوب مجلس، دوره بازپرداخت وام ساخت مسکن ۲۰ سال است و سود این وام هم ۱۸ درصد است. این در حالی است که مدت بازپرداخت وام خرید مسکن نهایتا ۱۲ سال است. اما با توجه به افزایش مدت بازپرداخت وام، سود وام هم افزایش یافته است. اما متقاضیان می‌توانند وام را در دوره کوتاه‌تری تسویه کنند و سود کمتری به بانک بپردازند.

انتهای پیام

آخرین اخبار حوزه مسکن را در کانال تلگرام «اسپات نیوز» دنبال کنید.

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=20120

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com