جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

واکسن کرونا مادران باردار

واکسن کرونا مادران باردار را در معرض خطر قرار می‌دهد؟

03:00۰

تحقیقات نشان می‌دهد، تزریق واکسن کرونا مادران باردار منجر به انتقال آنتی‌بادی از طریق بند ناف به نوزاد می‌شود و برخلاف تصور خطر سقط جنین را افزایش نمی‌دهد.

به گزارش اسپات نیوز، مطالعات نشان می‌دهد بانوان بارداری که واکسن کرونا را دریافت کنند، می‌توانند تا حد خوبی به نوزادان خود آنتی‌بادی‌های این بیماری را منتقل کنند. در این مطالعه، محققان بند ناف ۳۶ نوزاد را بررسی کردند که همه مادران واکسن فایزر یا مدرنا دریافت کرده بودند.

تایج نشان داد که تمام نوزادان میزان زیادی آنتی‌بادی دارند که شاخک پروتئینی روی سطح ویروس را مورد حمله قرار می‌دهد و آن را از بین می‌برد و تمام این آنتی‌بادی‌ها از طریق واکسینه شدن مادر به نوزاد منتقل شده‌اند. پزشکان می‌گویند که این آنتی‌بادی‌هایی که مادر در بدن خود می‌سازد از جفت به جنین منتقل می‌شود و می‌تواند پس از تولد برای نوزاد فواید زیادی داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

هنوز رابطه‌ای بین میزان آنتی‌بادی نوزاد و زمان واکسیناسیون مادر در دوران بارداری مشخص نشده است. همچنین، مدت زمانی که این آنتی‌بادی‌ها در بدن نوزاد هستند هم معلوم نیست. اما حضورشان در بند ناف نشان می‌دهد که واکسیناسیون در زمان بارداری برای نوزاد هم مفید است.

واکسیناسیون و خطر سقط جنین

طالعه‌ای دیگر نشان می‌دهد که واکسیناسیون مادران در دوران بارداری خطر سقط جنین را افزایش نخواهد داد. در این مطالعه، ۱۶۱۳ مادر واکسینه شده تحت نظر قرار گرفتند که ۳۰ درصد آن‌ها در سه ماه دوم بارداری به طور کامل واکسینه شدند و ۷۰ درصد باقی مانده نیز در سه ماه آخر واکسن خود را دریافت کردند.

در پایان این مطالعه، ۱۶۳۴ نوزاد متولد شدند که ۴۲ دوقلو نیز در میان آن‌ها بود. پزشکان و محققان با بررسی این داده‌ها هیچ نشانه‌ای از افزایش خطر سقط در زنان باردار پیدا نکردند و همچنین هیچ پیامد منفی در نوزادان وجود نداشت.

همچنین در این آزمایش مشخص شد که واکسیناسیون کووید-۱۹ هیچ ارتباطی با زایمان نوزادان مرده نیز ندارد. در یک بازه ۹ ماهه، در مقایسه با ۱۱,۳۰۰ نوزاد زنده فقط ۲۶ نوزاد مرده گزارش شد که عوامل دیگری مثل بیماری‌های مادرزاد علت اصلی این اتفاق بودند. بنابراین، در این مطالعات هیچ خطری مبنی بر خطرناک بودن واکسن برای مادران باردار و نوزادان گزارش نشده، بلکه واکسیناسیون می‌تواند برای نوزادان مفید باشد و پس از تولد آن‌ها را در برابر ویروس ایمن کند.

انتهای پیام

آخرین اخبار مربوط به بهداشت و سلامت را در کانال تلگرام «اسپات نیوز» دنبال کنید

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=20159

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com