جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

شبکه نمایش خانگی

حلقه محاصره شبکه نمایش خانگی تنگ‌تر می‌شود

03:35۱

به دنبال نارضایتی مجلس از عملکرد ساترا در نظارت بر شبکه نمایش خانگی ، تصمیم بر این است که بار دیگر نظارت این حوزه به وزارت فرهنگ و ارشاد سپرده شود.

به گزارش اسپات نیوز، همکاری ساترا در کنار وزارت فرهنگ و ارشاد برای مدیریت صنعت رسانه‌ای فضای مجازی، همواره تنش‌های زیاده به دنبال داشته و در نهایت ساترا موفق به تسلط بر حوزه نظارت بر آثار نمایش خانگی شده است و در این زمینه وزارت فرهنگ و ارشاد کنار زده شد.

لازم به یادآوری است که ساترا در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی و نظریه تفسیری شورای نگهبان از این اصل، با دستور ریاست سازمان صدا‌وسیما، سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت‌وتصویر فراگیر در فضای مجازی «ساترا» بر اساس ابلاغیه در تاریخ ۲۲ شهریور سال ۱۳۹۴ به ریاست رئیس جمهور (به‌عنوان ریاست شورای عالی فضای مجازی) تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید:

بر اساس توضیحاتی که در وب‌سایت ساترا آمده است، تمام نهادهای حاکمیتی شامل دولت، مجلس، مرکز ملی فضای مجازی، نهادهای نظارتی نظیر شورای نگهبان و سازمان بازرسی کل کشور و سایر ارکان قوه قضائیه در لزوم انجام تنظیم‌گری رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر توسط ساترا «به نمایندگی از سازمان صداوسیما» متفق‌القول هستند.

محدوده صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی مشخص نشده و برای آن تعریف شفافی هم در نظر گرفته نشده است؛ اما از سال ۱۳۹۶ در نهایت ساترا به‌صورت رسمی کارش را آغاز کرد و توانست حتی سرویس‌های VOD فعال در کشور را که از مخالفان اصلی ساترا بودند مجاب کند که برای فعالیت از این سازمان تحت مدیریت سازمان صداوسیما مجوز فعالیت بگیرند و محتوایشان توسط همین نهاد ارزیابی شود.

از سوی دیگر فعالیت ساترا در چند سال گذشته بدون دردسر و حاشیه نبوده است. برای نمونه، تابستان سال ۱۳۹۹ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه‌ای، مخالفت رسمی خود را برای نظارت صداوسیما بر شبکه نمایش خانگی زیر پرچم ساترا اعلام کرد. همچنین این اولین‌بار نیست که مجلس تصمیم گرفته حوزه نمایش‌خانگی را به وزارت ارشاد باز گرداند.

پس از گذشت ۴ سال از نظارت ساترا بر حوزه نمایش خانگی، به نظر می‌رسد حداقل نمایندگان مجلس از فعالیت و نظارت این سازمان مقررات‌گزار در حوزه نمایش خانگی راضی نیستند. آن‌طور که خانه ملت گزارش داده است، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه از عملکرد ساترا در نظارت بر آثار نمایش خانگی رضایت ندارد.

یزدی‌خواه که از نمایندگان مجلس است، با اشاره به استقبال مردم از آثار شبکه‌ نمایش خانگی (VOD-ها) در کشور، اعلام کرده است که موضوع نظارت بر شبکه نظارت خانگی از چندین سال قبل محل اختلاف بین وزارت فرهنگ و ارشاد و صداوسیما بود.

طبق اظهارات این نماینده مجلس، به علت ضعف مفرط نظارت‌ها در دولت دوازدهم، در کمیسیون فرهنگی تصمیم‌گیری شد نظارت بر VOD-ها به ساترا به صداوسیما واگذار شود. او با اشاره به اظهارات وزیر ارشاد دولت سیزدهم مبنی بر ضرورت بازگشت نظارت‌‎ بر شبکه نمایش خانگی از ساترا به وزارت فرهنگ و ارشاد، اضافه کرد: این موضوع که مطالبه سینماگران نیز هست، مجدد در دستور کار کمیسیون فرهنگی قرار می‌دهیم.

انتهای پیام

آخرین اخبار حوزه فرهنگ و رسانه را در کانال تلگرام «اسپات نیوز» دنبال کنید.

 

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=20267

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

1 دیدگاه

  1. rooyeshnt

    جالب بودش ممنون

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com