جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

کاهش جرائم

عجیب اما واقعی؛ کاهش جرائم پس از همه‌گیری کرونا

03:48۰

در حالی که پس از شیوع ویروس کرونا اعتیاد به مواد مخدر تا ۲۴ درصد رشد داشته، جالب است بدانید این ویروس باعث کاهش جرائم دیگر شده است.

به گزارش اسپات نیوز، شیوع ویروس کرونا به راستی تمام ابعاد زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داد. در این بین جرم و ارتکاب به آن هم از گزند کرونا در امان نماند و کرونا بر میزان و توزیع جرائم تاثیر گذاشته است.

بر اساس پژوهشی مبنی بر تاثیر شیوع کرونا بر میزان جزائم، این ویروس موجب کاهش تمامی جرائم غیر از اعتیاد به مواد مخدر شده است. بر اساس یافته‌ها و نتایج به دست آمده اعتیاد به مواد مخدر رشد حدود ۲۴ درصدی داشته است.

پژوهشگران حقوق جزا و جرم شناسی با انجام یک مطالعه تاثیر شیوع بیماری کووید ۱۹ و فاصله‌گذاری اجتماعی را بر نرخ جرائم گزارش‌شده به پلیس، در شهر تهران و شهرستان‌های اسلام‌شهر، پاکدشت، دماوند، شهرری، شهریار، ملارد و ورامین بررسی کردند.

بیشتر بخوانید:

این مطالعه در دوره هشت ماهه، اسفند ۱۳۹۸ تا مهرماه ۱۳۹۹ انجام شد و جرم‌های سرقت مستوجب تعزیر، ضرب و جرح عمدی، اعتیاد به مواد مخدر، کلاهبرداری شبکه‌ای، اخلال در نظم و آسایش عمومی، کودک آزاری، مشارکت در نزاع دسته جمعی، کیف‌زنی و جیب‌بری مورد بررسی قرار گرفت. داده‌های به دست آمده از این بررسی با دوره هشت ماهه قبل از کرونا یعنی ابتدای تیر ۱۳۹۸ تا انتهای بهمن ۱۳۹۹ مقایسه شد.

بر اساس داده‌های این مطالعه در کل استان تهران، بر اساس اطلاعات موجود برای تمامی جرائم مورد بررسی، به غیر از اعتیاد به مواد مخدر، ارتکاب دیگر جرایم در دوره بعد از کرونا و اجرای کامل طرح فاصله‌گذاری اجتماعی نسبت به دوره ماقبل از کرونا کاهش داشته است.

گفتنی است که بیشترین کاهش ارتکاب جرم نسبت به دوران قبل از کرونا مربوط به جرم کلاهبرداری شبکه‌ای است و اعتیاد به مواد مخدر، برخلاف مابقی جرایم، رشد حدود ۲۴ درصدی داشته است. در این مطالعه مشخص شد که جرم اعتیاد به مواد مخدر، پس از شیوع بیماری کرونا در دو شهرستان تهران و ملارد رشد داشته و در سایر شهرستان‌ها کاهشی بوده است.

از سوی دیگر باید در نظر داشته باشیم که رشد مثبت اعتیاد به مواد مخدر در این دوره به دو علت است: اولین علت به زمانی برمی‌گردد که در جامعه شایع شد که افراد معتاد دچار بیماری کووید ۱۹ نمی‌شوند و یا امکان ابتلا در این افراد کمتر از افراد عادی است. علت دیگر کرونا موجب آسیب‌های روحی و روانی زیادی شد و عده‌ای برای متحمل شدن این آسیب‌ها به مواد مخدر پناه بردند.

همچنین عده‌ای عقیده دارند که با حضور بیشتر در منزل و کاهش سرگرمی‌ها و تفریحات، این احتمال وجود دارد که عده‌ای برای پر کردن اوقات فراغت خود گرایش به مصرف مواد مخدر پیدا کردند.

پژوهشگران این مطالعه عقیده دارند که باید در نظر داشته باشیم که

تغییر و نابسامان شدن شرایط اقتصادی و افزایش نابرابری‌های اجتماعی ممکن است روند جرم را افزایش دهند و بسیاری از یافته‌های اولیه به دست آمده از این مطالعه، نیاز به تحقیقات بیشتری دارند.

انتهای پیام

آخرین اخبار روز دنیا را در کانال تلگرام «اسپات نیوز» دنبال کنید.

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=20264

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com