جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مالیات از خانه‌های لوکس

اخذ مالیات از خانه‌های لوکس کلید خورد

03:0۰

بیش از یک سال از مطرح شدن مالیات از خانه‌های لوکس در قانون بودجه سال ۹۹ می‌گذرد و در نهایت این طرح دیروز به تصویب هیئت دولت رسید.

به گزارش اسپات نیوز، پس از گذشت بیش از یک سال از مطرح شدن مالیات از خانه‌های لوکس در قانون بودجه سال ۹۹ و بی‌عملی دولت قبل در قبال آن، آیین‌نامه این مالیات که در قانون بودجه امسال نیز آمده است، دیروز به تصویب هیات دولت رسید.

بر این اساس، واحدهای مسکونی (شامل کلیه ساختمان‌ها اعم از مستغلات، آپارتمان و ویلا) و باغ ویلاهای گران‌قیمت (با احتساب عرصه و اعیان) متعلق به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و افراد تحت تکفل آن‌ها، با ارزش روز بیشتر از ۱۰۰ میلیارد ریال و همچنین باغ ویلا (اماکنی که مطابق جواز صادر شده به عنوان باغ شناخته شده و توسط شهرداری‌ها و دهیاری‌ها حسب مورد پروانه ساخت ویلا برای آن صادر شده است) دارایی‌های مشمول این آیین‌نامه هستند.

بیشتر بخوانید:

طبق این آیین‌نامه، نرخ مالیات سالیانه دارایی‌های مشمول آیین‌نامه (با احتساب عرصه و اعیان) برای دارایی‌های با ارزش روز از ۱۰۰ میلیارد و یک ریال تا ۱۵۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۰۰ میلیارد ریال معادل ۰/۱ درصد، از ۱۵۰ میلیارد و یک ریال تا ۲۵۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۵۰ میلیارد ریال معادل ۰/۲ درصد، از ۲۵۰ میلیارد و یک ریال تا ۴۰۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۲۵۰ میلیارد ریال معادل ۰/۳ درصد، از ۴۰۰ میلیارد و یک ریال تا ۶۰۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۴۰۰ میلیارد ریال معادل ۰/۴ درصد و نسبت به مازاد ۶۰۰ میلیارد ریال معادل ۰/۵ درصد تعیین شده است.

در این آیین‌نامه تصریح شده است که کلیه مالکان دارایی‌های مشمول، مکلف‌اند مالیات سالیانه موضوع این آیین‌نامه را از طریق سازوکار مشخص شده، حداکثر تا پایان بهمن سال ۱۴۰۰ پرداخت کنند. در غیر این صورت، سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند از طریق عملیات اجرایی مندرج در قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات متعلق را وصول کند.

در صورتی که فرد مشمول مالیات خود را پرداخت نکند، ادارات ثبت اسناد و دفاتر رسمی، مجاز به نقل و انتقال املاکی که به موجب آیین‌نامه مذکور برای آن‌ها مالیات تعیین شده، نیستند.

انتهای پیام

آخرین اخبار حوزه مسکن را در کانال تلگرام «اسپات نیوز» دنبال کنید.

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=20346

327 نوشته
در دنیایی زندگی می‌کنیم که اخبار تعیین‌کننده بسیاری از معادلات جهانی هستند؛ حالا که در این راه قدم نهاده‌ام، انعکاس صحیح وقایع را یکی از مسئولیت‌های اجتماعی خود می‌دانم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com