جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

شاخص بورس

اخبار امیدوارکننده و بهبود شرایط سیاسی ایران؛ عوامل تحرک بورس

03:00۰

علی جمالی مدیرعامل کارگزاری نمادشاهدان، اخبار امیدوارکننده و بهبود شرایط سیاسی ایران در منطقه  را عامل محرک بورس دانست.

جمالی گفت: اعلام سیاست‌های دولت در خصوص بازار سرمایه یکی دیگر از عوامل پیشران بازار است که با تمام نقص‌های آن می‌تواند حداقل یکی از نیازهای بازار را که پیش‌بینی پذیری است تا حدی ممکن و به بازار کمک کند.

مدیرعامل کارگزاری نمادشاهدان گفت: تغییر جهت شاخص، از منفی به مثبت، متاثر از دیپلماسی چندجانبه گرایی دولت است. اخبار حاکی از خروجی‌های ملموس این رویکرد جدید دولت، باعث انتظارات نسبتاً خوش‌بینانه به خروج از وضع موجود می‌شود.

جمالی ادامه داد: موضوع هسته‌ای و توافقات مربوط به آن‌ به بهبود جایگاه سیاسی و به‌تبع آن اقتصادی ایران در منطقه و جهان منجر خواهد شد. از طرف دیگر تغییر مساله روسیه، اکراین و غرب هم باعث شد تا توجهات و حساسیت‌هایی که باعث عدم پیشرفت در مذاکرات برجامی بود تا‌حدی حداقل در ظاهر فروکش کند و پالس‌های مثبتی از توافقات منتشر شود.

این کارشناس بازار سرمایه کاهش و ثبات نسبی در نرخ ارز را یکی از واکنش‌های اقتصاد به توافقات بین‌المللی دانست و ادامه داد: درعین‌حال که شاخص با اخبار مثبت خارجی و داخلی رو به صعود داشت، اخبار مربوط به عملکرد مالی مثبت برخی شرکت‌های بورسی که سال مالی آن‌ها سی‌ام آذرماه بود، موتور حرکت شاخص را تا حدی تقویت کرد.

جمالی گفت: سبز بودن چند روزه شاخص معیار مناسبی برای ارزیابی وضعیت بورس و سیاست‌های اتخاذشده نیست و شاخص اگر ۳ تا ۶ ماه بتواند وضعیت با انحراف معیار و تغییرات ملایم و فاقد رفتارها و جهش و ریزش های غیرعادی باشد، می‌توانیم بگوییم که بازار به یک ثبات نسبی رسیده است.

مدیرعامل کارگزاری نمادشاهدان ، با طرح این سوال که آیا سیاست‌ها و اقداماتی که در سطح سیاست‌گذاری اقتصادی انجام شد، بازتابی روی شاخص داشته است، پاسخ داد: معمولا واکنش شاخص به سیاست‌ها خیلی سریع نیست و انتظار می‌رود اگر سیاست‌ها کارایی لازم را داشته باشند بعد از یک دوره کوتاه یا میان مدت اثرات خودشان را نشان دهند. البته سیاست‌هایی که حاوی اقدامات شوک‌آور هستند، واکنش سریع شاخص را به دنبال دارند و معمولا هم اثرات آن‌ها پایدار نیست مانند الزام حقوقی‌های بازار به حمایت از سهام در یک روز مشخص. خوب بازار به این واکنش نشان می دهد ولی متاسفانه این واکنش پایدار نیست.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بندهایی که برای حمایت از بازار سرمایه در بودجه مطرح‌شده است، بندهای خوبی است و اقدامات پیشرانی برای بورس به شمار می‌آیند. در واقع چیزی که شخصاً انتظار داشتم این بود که دولت هم‌زمان با ابلاغ بودجه سیاست‌ها را برای حمایت از بازار سرمایه ابلاغ و اجرا کند که خوشبختانه این اتفاق امسال برای اولین بار رخ داد.

جمالی ادامه داد: هر چند انتقاداتی هم به این بندها وجود دارد اما همین‌که این مساله باب شود و یا حتی تکلیف شود که دولت هم‌زمان با اعلام بودجه سالانه، در لایحه خود بخش ویژه‌ای در ارتباط با بازار سرمایه و فاکتورها و پارامترهایی که می‌تواند بورس را تحت تاثیر قرار دهد، بیاورد، رویکرد امیدوارکننده‌ای است؛ زیرا این بندها، بخشی از سیاست‌های دولت در یک سال آینده در خصوص بازار سرمایه را ترسیم می‌کند که به سرمایه‌گذاران و اهالی بازار فرصت بررسی، تحلیل و پیش‌بینی بهتری نسبت به وضعیت بازار در سال بعد را می‌دهد.

انتهای پیام

منبع
همفکران
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=20665

493 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com