جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد همزمان با آغاز سال ۱۴۰۱ صعودی شد

02:00۰

رینگ صنعتی بورس‌کالا و بازار آزاد در روزهای ابتدایی سال ۱۴۰۱، افزایش صعودی قیمت میلگرد را شاهد هستند.

به گزارش اسپات نیوز، شروع فصل بهار، زمان سنتی رونق در بخش ساخت‌‌‌وساز و معاملات مقاطع طویل فولادی تلقی می‌شود، بنابراین همواره در این زمان بازار آزاد مقاطع طویل فولادی با موجی از تقاضای مصرفی روبه‌رو می‌شود که این موضوع می‌‌‌تواند به رشد قیمتی در این بازار منجر شود. در عین حال روزهای ابتدایی فروردین امسال با گرمایی کم‌‌‌سابقه شروع شده که این موضوع احتمال قطعی قابل ملاحظه برق تولیدکنندگان شمش فولاد در هفته‌‌‌های پیش‌‌‌رو را مطرح کرده و سیگنالی برای خرید و رشد قیمت در بازار به وجود آورده است.

نرخ‌ میلگرد چقدر شد؟

نرخ شمش و مقاطع طویل فولادی در بازارهای جهانی ظرف هفته‌‌‌های اخیر متاثر از استمرار جنگ روسیه و اوکراین و بحران انرژی رو به افزایش گذاشته و این موضوع نیز از افزایش قیمت در بازار داخل حمایت کرده است. میانگین نرخ معامله هر کیلوگرم شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران در روز سه‌‌‌شنبه نهم فروردین‌ماه برای اولین مرتبه به کانال ۱۵‌ هزار تومان صعود کرد که این نرخ با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس به ۱۶‌ هزار و ۴۰۰ تومان می‌‌‌رسد؛ این رقم اوج تاریخی معامله شمش‌فولاد در رینگ صنعتی بورس کالای ایران بود. اوج‌‌‌گیری بهای شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالا از رشد نرخ‌ میلگرد در بازار آزاد و بورس‌کالا حمایت کرد و به این ترتیب میانگین نرخ معامله هر کیلوگرم میلگرد در رینگ بورس کالا طی روز چهارشنبه دهم فروردین‌ماه به ۱۶‌ هزار و ۲۰۰ تومان رسید که با احتساب مالیات ارزش‌افزوده، نرخ تمام‌شده فروش میلگرد از این بازار به ۱۷‌ هزار و ۷۰۰ تومان می‌‌‌رسد.

به گفته فعالان بازار آزاد، ظرف روزهای سپری‌شده از سال ۱۴۰۱ هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد تهران با نرخی در بازه ۱۸‌هزار تا ۱۸‌ هزار و ۸۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفته است. بی‌‌‌نتیجه ماندن مذاکرات احیای برجام، صعود قیمت جهانی مواد اولیه فولادسازی در کنار آغاز فصل گرما که زمان سنتی رونق در معاملات مقاطع طویل فولادی است، نیز از اوج‌‌‌گیری قیمتی حمایت کرده است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=20692

491 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com