جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

پتروشیمی میانکاله

مهر ابطال محیط زیست روی پروژه پتروشیمی میانکاله

03:00۰

در پی مخالفت محیط زیست با احداث پروژه پتروشیمی در حاشیه غربی تالاب میانکاله، مهر ابطال به این پرونده زده شد.

به گزارش اسپات‌نیوز، سی‌وپنجمین جلسه شورای عالی محیط زیست در تاریخ ۱۶ خرداد با حضور وزرا، مدیران سازمان‌های متولی، خبرگان محیط زیست و اعضای جدید شورای‌عالی یعنی مجید مخدوم، محمدعلی سلیمان‌پور، محمد یزدی و نغمه مبرقعی، به ریاست رئیس‌جمهور برگزار شد.

شورای تصمیم‌گیری زیست‌محیطی کشور پس از بررسی تمامی ابعاد قانونی، فنی و حقوقی پتروشیمی میانکاله مخالفت خود را با احداث این پروژه در حاشیه جنوب‌ غربی تالاب میانکاله اعلام کردند.

این خبر در شرایطی منتشر شده که پیش از این رئیسی در خرداد ۱۴۰۰، زمانی که ریاست قوه قضاییه را بر عهده داشت، حکم به ابطال وقف شبهه‌برانگیز جنگل‌های آقمشهد داده و ۵،۶۰۰ هکتار جنگل را به بیت‌المال بازگردانده بود.

همچنین در موضوع ریزگرد‌ها مردم غرب کشور منحمل ضرر و زیان فراوانی شده‌اند که اخیرا فعالیت‌های دیپلماتیک فراوانی در دولت ایجاد شده تا از طریق رویکرد دیپلماسی منطقه‌ای جلوی گسترس کانون‌های ریزگرد خارجی گرفته شود.

آیا مرتع ۹۰ هکتاری به مردم محلی باز‌ خواهد گشت؟

پیروزی مدافعان میانکاله در شرایطی است که هنوز آینده زمین ۹۰ هکتاری پروژه که مرتع بزرگی بوده، مشخص نیست.

حر منصوری، دیده‌بان محیط‌ زیست میانکاله درباره جزئیات بیشتر این خبر اظهار کرد:‌ «یکی از سه موضوعی که شورای‌عالی محیط‌زیست تصویب کرده، موضوع مخالفت با احداث میانکاله بوده، اما اینکه این ملک به چه کاربری اختصاص یابد، هنوز مشخص نیست.»

ابهامات اقتصادی پروژه میانکاله

پروژه پتروشیمی میانکاله ارزش اقتصادی بالایی دارد و به‌خاطر آن باید بخشی از ذخیرگاه زیست‌کره حذف شود.

دیده‌بان میانکاله در مورد این پروژه می‌گوید: «با توجه به اطلاعاتی که از پتروشیمی منتشر شده، به وضوح مشخص است که بازده اقتصادی چنان‌که عنوان شده اصلا وجود خارجی ندارد؛ مثلا یکی از مسائل، ایجاد ۷۰ هزار شغل برای مردم استان است که از اساس غلط است و جمعیتی که نهایتا درصورت احداث، به‌کار گرفته می‌شدند، ۳۰۰ نفر بودند.»

این در حالی است که افراد به‌کار گرفته شده در این پروژه ۳۰۰ نفر نیروی متخصص هستند که قطعا همه آن٬ها در استان مازندران نیستند؛ چرا‌ که زیرشاخه‌های دانشگاهی صنایع نفتی، ساکن در این استان نیستند و باید از سایر نقاط کشور به صورت پروازی حضور پیدا کنند.

با توجه به بررسی‌هایی که در منطقه صورت گرفته، به‌دلیل وجود مراتع و دامداری‌های گسترده، ۷۰ خانوار مستقیم در این منطقه دامداری داشتند و حدود دو هزار نفر به صورت غیر مستقیم از عواید مرتع برخورد‌دار می‌شدند. ساخت پروژه میانکاله در زمین‌های مرتعی حسین‌آباد میانکاله علاوه بر اینکه از نظر زیست‌محیطی نقد شده بود، از نگاه دامداران منطقه با توجه به تخریب مراتعی که برای تغذیه دام‌ها بود، مورد اعتراض قرار گرفت.

تهدیدات سه‌گانه میانکاله

در طی سال‌های اخیر، میانکاله با چند تهدید مواجه شده است که علاوه بر پروژه پتروشیمی، احداث جاده گردشگری از دیگر نگرانی‌های این منطقه است.

داریوش گل‌علیزاده، سرپرست مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان حفاظت از محیط‌ زیست در این‌باره اظهار کرد: «دولت و سازمان محیط‌ زیست پیگیر هستند که ساخت‌وساز و جاده‌کشی در میانکاله اتفاق نیفتد، ارزش جزیره میانکاله بسیار بیشتر از یک فعالیت صنعتی است؛ حتی اگر این فعالیت صنعتی بسیار اقتصادی و پربازده باشد.»

وی افزود: «اشتغال کشور ضرورت‌های بسیاری دارد که نمی‌توان صرفا با صنعت آن را حل کرد؛ شمال کشور نباید سیل داشته باشد و دلیل آن هم تبدیل اراضی کشاورزی به ویلاست.»

اما نگرانی سوم آتش‌سوزی‌های سریالی منطقه است که دیروز و امروز یکی دیگر از موارد متعدد آن در میانکاله رخ داده است. این ششمین‌بار در سال‌جاری است که آتش در این منطقه مهم شعله‌ور می‌شود.

انتهای پیام

منبع
تجارت‌نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=21274

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com